Nazwa: Oranda, Lwia główka Oranda, Welon Oranda

Nazwa łacińska: Carassius auratus auratus

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinididae)

Pochodzenie: Nie występuje w naturze, wyhodowana w Japonii

Wielkość: 25 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >100 l

Temperatura wody: Latem 20-26 C, zimą 15-18 °C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5-8,0

Pokarm: Żywy, suchy, mrożony

Charakterystyka:
Jest to kolejna, egzotycznie wyglądająca odmiana tzw. Złotej rybki, czyli sztucznie wyhodowanego podgatunku Karasia złocistego. Oranda ma krótkie, okrągłe ciało o długich płetwach. Wyróżniającą cechą jest mniej lub bardziej rozwinięta narośl na głowie, zwana czasami „czapeczką”. Wszystkie płetwy oprócz grzbietowej parzyste, wydłużone i proporcjonalne. Płetwa grzbietowa jest wysoka i stercząca. Płetwy ogonowe w kształcie jaskółczego ogona. Jest to jedna z większych odmian, dorastająca do 25 cm. Ubarwienie różnorodne, do białego, przez czerwony po ciemnofioletowe. Jedną z najbardziej znanych odmian barwnych jest „Czerwony kapturek” o śnieżnobiałym ciele i czerwonej narośli na głowie. Płeć trudna do odróżnienia. Samice są krąglejsze, a u samców w czasie tarła pojawia się wysypka na skrzelach.

Jest spokojną, majestatyczna rybą, która najlepiej czuje się w akwarium gatunkowym. Może być również trzymana w akwarium towarzyskim z innymi spokojnymi rybami. Czasem słyszy się, że orandy maja tendencję do podskubywania płetw ryb welonów, choć równie często żyją z nimi w zgodzie. Przebywają głownie w środkowej i dolnej części zbiornika. Lubią kopać w podłożu. Żyją do 10 lat.

Wymagają dość dużo przestrzeni do pływania. Na jednego dorosłego osobnika powinno się założyć minimum 60 litrów i dodatkowo 40 na każdą kolejną rybę. Generują sporo zanieczyszczeń, dlaczego konieczna jest dobra filtracja i cotygodniowe podmiany około ¼ wody. Jako podłoża najlepiej użyć drobnego żwirku. Rośliny najlepiej wytrzymałe, które dobrze zniosą podgryzanie i podkopywanie. W akwarium nie należy umieszczać dekoracji o ostrych krawędziach. Światło intensywne. Ta odmiana ze względu na brak tolerancji na niskie temperatury (poniże 13 C) nie powinna być trzymana na zewnątrz.

Oranda przyjmuje w zasadzie wszystkie dostępne pokarmy: żywe, mrożone i suche. Ryb nie wolno przekarmiać. Najlepiej podawać niewielkie porcje 3 razy dziennie, a niezjedzony pokarm odławiać. Dieta powinna być maksymalnie urozmaicona.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie jest dość proste i czasem dochodzi do niego w akwarium towarzyskim bez interwencji akwarysty, najczęściej wiosną. Do tarła skłania ryby podniesienie temperatury wody do górnych, akceptowalnych wartości. Ryby przytwierdzają ikrę do liści roślin, dekoracji oraz do szyby. Po zauważeniu ikry najlepiej ją odłowić, żeby zabezpieczyć przed zjedzeniem przez rodziców. Narybek wylęga się po 2-4 dniach i na początku jest ledwo widoczny leżąc na dnie. Po około tygodniu zaczyna przypominać rybę i pływać po zbiorniku. Maluchom można podawać drobny plankton, glony lub wysokobiałky pokarm dla narybku.

Galeria