Nazwa: Orfa złota, Jaź złoty

Nazwa łacińska: Leuciscus idus v. orpha

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Nie występuje w naturze

Wielkość: 40-50 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: Oczko wodne

Temperatura wody: 4-25°C

Parametry wody: pH 7-8, dobrze napowietrzona

Pokarm: Żywy i suchy

Charakterystyka:
Złota orfa (Leuciscus idus v. orpha) jest ozdobną odmianą Jazia (Leuciscus idus), popularnej na terenie Europy i Azji ryby słodkowodnej, zamieszkującej zarówno wody stojące, jak i płynące. Odmiana ta nie występuje w naturalnym środowisku. Cieszy się dużą popularnością jako ryba ozdobna hodowana w oczkach wodnych i stawach, młode osobniki mogą być również trzymane w akwariach zimnowodnych.

Zazwyczaj dorasta do 40-50 cm długości i 2 kg wagi ciała, choć zanotowano również występowanie osobników nawet dwukrotnie większych (rekord to ryba o długości 110 cm i wadze 6 kg). Ma bocznie spłaszczone, lekko wygrzbiecone ciało, pokryte drobnymi łuskami. Głowa niewielka, o dużych oczach i końcowym otworze gębowym. Całe ciało wraz z płetwami ma barwę pomarańczową, nieco ciemniejszą po stronie grzbietowej. Brzuch oraz końcówki płetw mogą być białe lub jasnoszare. U starszych ryb wybarwienie jest intensywniejsze niż u młodych osobników. Płeć trudna do oznaczenia.

Orfa złota jest bardzo aktywną i ruchliwą rybą, która najlepiej czuje się w niewielkim stadzie przedstawicieli własnego gatunku. W stawie lub oczku wodnym może być trzymana z innymi rybami ozdobnymi o podobnej wielkości i wymaganiach. Zdaża się jej polować na małe rybki lub narybek innych gatunków. Dużo pływa, głównie tuż pod powierzchnią wody, jednak jest dość płochliwa i w odróżnieniu od innych gatunków, hodowanych w oczkach wodnych, złota orfa raczej nie podpływa do właściciela. Dość często można zaobserwować jak wyskakuje z wody, polując na owady.
Gatunek polecany do oczek wodnych o wielkości co najmniej 15 m2. Lubi świeżą i natlenioną wodę o pH 7-8 i temperaturze 4-25°C. Warto zapewnić wyczuwalny nurt (np. budując kaskadę) oraz stałe napowietrzanie. Dno powinno być wysypane żwirem i regularnie oczyszczane. W większych zbiornikach orfy złote bez problemu wytrzymają nawet duże mrozy, jeśli jednak trzeba je przenieść na zimę do pomieszczenia, warto zapewnić pojemnik z pokrywą, ponieważ ryby te nawet zimą są ruchliwe i często wyskakują.

Ich naturalnym pokarmem są owady, ślimaki oraz drobne rybki. Bez problemu akceptują również gotowe pokarmy ze sklepu w postaci pałeczek lub granulatów. Żyje do 18 lat.

Rozmnażanie:
W naturalnym środowisku rozmnażają się w rzekach i większych strumieniach, w stawach i oczkach wodnych zdarza się to dość rzadko. Aby sprowokować je do tarła, można zasymulować nurt rzeki ustawiając pompę pod wodą. Osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat. Do tarła przystępują zazwyczaj w kwietniu, w miejscach o żwirowatym lub piaszczystym podłożu.

Galeria