Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Pethia narayani

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 7-8 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >100 l

Temperatura wody: 20-26°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Pethia nareyani jest niewielką brzanką pochodzącą z górskich rzek i strumieni na terenie Indii. Zamieszkuje głównie ich zakola oraz wolniej poruszające się, głębokie obszary. Posiada bocznie spłaszczoną, wrzecionowatą sylwetkę. Podstawowym kolorem ciała jest srebrny. Za skrzelami, na wysokości płetw piersiowych oraz w tylnej części tułowia nad płetwą odbytową znajdują się czarne plamy, które czasami przyjmują formę pasów. U niektórych odmian barwnych mniej więcej w połowie długości ryby można też zauważyć trzeci ciemny poprzeczny pas. Płetwy ryb są przeźroczyste, u niektórych odmian wszystkie lub część płetw (najczęściej grzbietowa i odbytowa) przyjmują barwę pomarańczową, szczególnie u dojrzałych samców. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest ząbkowanie na pierwszym promieniu płetwy grzbietowej. Płeć jest dość łatwa do odróżnienia. Samce są zazwyczaj smuklejsze i mniejsze od samic, mają za to znacznie intensywniejsze barwy.

Jak większość brzanek Pethia nareyani jest bardzo ruchliwą rybą o nieagresywnym usposobieniu. Najlepiej trzymać je w stadzie składającym się z minimum 8-10 osobników. Ponieważ nie ma szczególnych wymagań co do warunków wodnych, może być hodowana razem z większością popularnych gatunków łagodnych ryb akwariowych.

Zbiornik dla grupy tych brzanek powinnien być dość mocno porośnięty roślinnością, nie należy jednak zapominać o pozostawieniu wolnej przestrzeni do pływania. Ryby te źle znoszą intensywne oświetlenie, dlatego zaleca się zastosowanie roślin pływających, które częściowo przytłumią światło. Na dno najlepiej zastosować ciemne podłoże z piasku lub żwiru, a do dekoracji użyć korzeni i okrągłych kamieni. Pethia nareyani dobrze adaptuje się zarówno w wodzie miękkiej, jak i średnio twardej o pH pomiędzy 6,0 a 7,5. Dobrze znosi też wahania temperatury. Woda powinna być dobrze napowietrzona, mile widziany jest także wyczuwalny nurt. Zaleca się regularne cotygodniowe podmiany 20% wody.

W naturze Pethia nareyani żywi się głównie małymi owadami i drobnymi bezkręgowcami, urozmaicając dietę materiałem roślinnym. W akwarium chętnie przyjmuje pokarm żywy i mrożony, a także sucha karmę w postaci płatków i granulek. Jest bardzo żarłoczna, dlatego należy uważać, żeby jej nie przekarmić.

Rozmnażanie:
Rzadko udaje się rozmnożyć ten gatunek w warunkach akwarium. Szansę na uzyskanie potomstwa zwiększa zaciemnienie zbiornika i umieszczenie w nim dużej ilości roślin drobnolistnych. Stymulująco działa również dojrzała, kwaśna woda o wyczuwalnym nurcie. Zaraz po pojawieniu się ikry najlepiej jest ją odłowić, ponieważ może być zjedzona przez rodziców.

Galeria