Nazwa: Płoć, Płotka

Nazwa łacińska: Rutilus rutilus

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Europa, Azja

Wielkość: 30-40 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: 450 l, oczko wodne

Temperatura wody: 10-25°C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5-7,5

Pokarm: Suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Płoć (Rutilus rutilus) to popularna ryba występująca niemal we wszystkich rodzajach wód na terenie całej Europy oraz części Azji. Zamieszkuje rzeki, jeziora, stawy (z wyjątkiem górskich), a także przybrzeżne wody Bałtyku.

Płotka dorasta do 40 cm długości. Posiada krótkie, wygrzbiecone, bocznie spłaszczone ciało. Mała głowa z wąskim otworem gębowym. Tęczówka oka czerwona. Grzbiet zielonkawy, do zielononiebieskiego, boki srebrzyste z żółtawym połyskiem. Brzuch biały, okresie tarła połyskuje czerwonawo. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa są czerwonawe. Wzdłuż linii bocznej ma duże koliste łuski. W ramach gatunku wyróżnia się wiele podgatunków, takich jak Płoć karpacka, Płoć aralska, Płoć syberyjska, Płoć rzeczna czy Płoć kaukaska.

Jest rybą stadną, dlatego powinna być trzymana w grupie co najmniej 6-8 osobników. Płocie są raczej płochliwe i trudno je oswoić. W akwarium można hodować młode ryby, jednak ograniczona przestrzeń może sprawić, że skarłowacieją. Dobrze czują się w większych oczkach wodnych oraz stawach ozdobnych. Mogą być trzymane razem z innymi rybami zimnolubnymi.

Akwarium dla płotek powinno zapewniać dużo wolnej przestrzeni do pływania. Na podłoże najlepiej nadaje się piasek lub drobny żwir. Roślinność jest mile widziana przez ryby, jednak należy się liczyć z tym, że będzie regularnie podjadana. Najlepiej sprawdzą się rodzime gatunki, takie jak rogatek, moczarka czy wywłócznik. Jako dekoracji użyć można korzeni, kawałków drewna, lignitów, kamieni oraz liści.

Płoć jest rybą wszystkożerną, żywi się zarówno pokarmami zwierzęcymi, jak i roślinnymi. Narybek zjada plankton, większe osobniki przechodzą na dietę składającą się ze skorupiaków, mięczaków, larw owadów, glonów i roślin. W hodowli przyjmują chętnie wszelkie rodzaje karm w postaci płatków i granulatów.

Rozmnażanie:
Dość łatwo rozmnażają się w sztucznych zbiornikach, takich jak oczka wodne lub stawy. W akwarium jest to trudne ze względu na niewielką przestrzeń i fakt, że zazwyczaj trzyma się bardzo młode osobniki. Samice osiągają dojrzałość w 3–4 roku życia, przy długości około 10 cm, a samce o rok wcześniej. Do tarła dochodzi zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, gdy temperatura wody osiąga 15–16 °C. Ikra składana jest na różnym podłożu, zazwyczaj są to rośliny podwodne, stare liście i łodygi trzcin; z ich braku mogą to być kamienie lun kawałki drewna. Samica o długości 10 cm składa około 2500 ziaren ikry. Wylęg następuje po upływie około 12 dni. Po około 20 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu.

Ciekawostki:
Płoć bywa często mylona ze Wzdręgą. Najbardziej wyraźną cechą pozwalającą na rozróżnienie tych dwóch gatunków jest kolor tęczówki oka- u płoci jest ona czerwona, a u wzdręgi żółta. Ponadto Wzdręga ma bardziej wygrzbieconą sylwetkę, a płetwa grzbietowa jest przesunięta do tyłu w stosunku do płetw brzusznych, podczas gdy u płoci występują one na jednej wysokości. Płetwy piersiowe i odbytowa Płoci jest pomarańczowa, natomiast Wzdręgi czerwona.

Galeria