Razbora borneańska
28 Jan 2016, Geschrieben von Karpiowate, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Razbora borneańska
Nazwa łacińska: Boraras brigittae
Rząd: Karpiokształtne
Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)
Pochodzenie: Borneo
Wielkość: do 3 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 50 l
Temperatura wody: 22-26 °C
Parametry wody: pH 6,5 -7,0 GH 3-6° dGH
Pokarm: suchy, żywy i mrożony (drobny)
Charakterystyka:
Razbora borneańska (Boraras brigittae), nazywana też Boraras, to filigranowa ryba pochodząca z Azji. W naturalnym środowisku preferuje wolno płynące rzeki oraz tereny bagienne. Osobniki wyróżniają się czerwonym ubarwieniem, przełamanym ciemnoniebieskim pasem biegnącym od głowy do części ogonowej ich ciała. Płetwy są przezroczyste, jednak można na nich zauważyć czerwone i czarne paski. Gatunek wyróżnia głównie rozmiar; dorosłe osobniki osiągają zaledwie 2 – 3 cm długości. Ze względu na to, iż ryby te żyją w stadach, najlepiej jest hodować je w grupach składających się z min. 8 osobników, wtedy są śmielsze i wykazują naturalne zachowania. Samce od samic odróżnia smuklejsze ciało o jaskrawszych barwach. Jest to ryba idealnie nadająca się do akwarium wielogatunkowego z drobnymi i łagodnymi rybami.
Gęsta roślinność, korzenie, kokosy oraz szyszki olchy i liście dębu z pewnością stworzą rybom środowisko zbliżone do naturalnego. Akwarium powinno mieć co najmniej 50 litrów pojemności dla stada liczącego kilka sztuk. Warto pamiętać też o pozostawieniu dużej powierzchni do pływania i odpowiedniego zaciemnienia, gdyż właśnie w takich warunkach Razbora borneańska czuje się najlepiej. Efekt przytłumienia światła zapewnią rośliny pływające i kładące się na powierzchni wody. Niezbędny będzie wydajny filtr ponieważ ten gatunek jest bardzo wrażliwy na zmiany parametrów wody.
Dzięki urozmaiconej diecie składającej się z mrożonych, żywych jak i suchych pokarmów, osobniki zyskają intensywniejsze barwy oraz będą chętne do rozrodu.
Rozmnażanie:
Sztuczne środowisko tarliskowe powinno być zacienione. Na dnie zbiornika należy umieścić siatkę, by jaja mogły znaleźć się poza zasięgiem dorosłych osobników. Woda odpowiednia do rozrodu powinna mieć temperaturę 28 °C, a jej odczyn wynosić 5-6.5 pH. Akwarium warto wyposażyć w dużą ilość drobnolistnych roślin lub mech. Do przygotowanego w ten sposób środowiska należy przenieść dwie lub trzy pary osobników. Następnego dnia powinno nastąpić tarło. Wylęg następuje po ok. 48 godzinach od pojawienia się jajeczek. Po jednej dobie można rozpocząć dokarmianie narybku. Przez pierwszy tydzień odżywiania warto zdecydować się na pokarm w płynie lub żelu, aż osobniki dorosną do przyjmowania pokarmu żywego.