Śmiglaczek birmański
27 Okt 2016, Geschrieben von Karpiowate, Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Śmiglaczek birmański
Nazwa łacińska: Chela dadyburjori
Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)
Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)
Pochodzenie: Azja
Wielkość: 2-4 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 100 l
Temperatura wody: 22-24°C
Parametry wody: średnio twarda, pH 6,0-7,5
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Śmiglaczek birmański (Chela dadyburjori) jest endemicznym gatunkiem występującym w południowych Indiach. Zamieszkuje wolno płynące strumienie i rozlewiska z gęsto roślinnością wodną lub nabrzeżną. Dość trudny w hodowli akwarystycznej, jednak w dobrze urządzonym akwarium może dożyć do 4 lat.
Śmiglaczek jest niewielką, smukłą i kolorową rybą. W akwarium zazwyczaj osiąga rozmiar 2-3 cm,
w warunkach naturalnych może być nieco większy. Ciało ryby jest srebrno- złote, w zależności od pochodzenia i cech osobniczych z przewagą jednego z tych kolorów. Cechą charakterystyczną jest intensywnie niebieski pasek ciągnący się wzdłuż linii bocznej od pokryw skrzelowych aż do nasady ogona. U niektórych ryb pasek przybiera miejscami postać okrągłych niebieskich plam. Płetwy przejrzyste w odcieniu ciała. Samce są smuklejsze i trochę mniejsze od samic.
Gatunek ten powinien być trzymany w grupach składających się minimum z 8-10 osobników, dzięki czemu jest mniej płochliwy oraz ładniej się wybarwia. Jest bardzo spokojną rybą i z powodzeniem może być hodowany w akwarium towarzyskim z różnymi gatunkami. Pływa głównie tuż przy powierzchni wody, gdzie w naturze poluje na owady.
Akwarium dla śmiglaczków powinno zapewniać możliwie największą powierzchnię wody. Dla grupy 8-10 osobników zaleca się zbiornik o podstawie 90×30 cm lub większy. Głębokość akwarium nie ma w zasadzie znaczenia. Ze względu na fakt, że ryba ta ma tendencję do skoków, należy zaopatrzyć się w pokrywę.
Urządzając zbiornik dla tego gatunku trzeba wyposażyć go w sporą ilość roślin, szczególnie pływających, pamiętając jednak o pozostawieniu dostępu do powierzchni wody, żeby ryby miały gdzie żerować. Wskazany jest niewielki ruch wody oraz dobre natlenienie. Śmiglaczek birmański jest bardzo wrażliwy na jakość wody, w związku z czym konieczna jest skuteczna filtracja i cotygodniowe podmiany minimum 20% wody. Najlepiej czuje się w wodzie średnio twardej o pH 6,0-7,5, ale dość dobrze adaptuje się też w twardszej wodzie, pod warunkiem, że jest bardzo czysta i bogata w tlen. Optymalna temperatura to 22-24°C.
Ta efektowna ryba akwariowa najchętniej je żywy drobny pokarm, który pobiera z powierzchni: muszki owocowe, larwy komarów oraz wszelkiego rodzaju niewielkie owady. Można podawać mu także suchą karmę w postaci płatków, jednak nie powinna ona stanowić podstawy diety.
Rozmnażanie:
Jeśli ryby są w dobrym stanie, a akwarium dobrze obsadzone roślinnością, do tarła powinno dochodzić dość często. Rozmnażają się zarówno w głównym zbiorniku, jak i zbiorniku tarliskowym. Ikra składana jest wśród roślin pływających. Po 2-3 dniach z jaj wykluwają się larwy, które po kolejnych 4-5 dniach zaczynają pływać po zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu. Młodym należy podawać mikropokarmy. Rodzice na żadnym etapie nie wykazują zainteresowania potomstwem.