Welon Lionhead
24 paź 2016, Posted by Karpiowate, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Welon Lionhead
Nazwa łacińska: Carassius auratus
Rząd: Karpiokształtne
Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)
Pochodzenie: Nie występuje w naturze
Wielkość: 15 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: >100 l
Temperatura wody: 20-26 °C
Parametry wody: 6.5-8.0 pH
Pokarm: Suchy, żywy - mięsny i roślinny
Charakterystyka:
Lionhead (Carassius auratus) pochodzi z Azji. Jest jedną z najstarszych, sztucznie wyhodowanych odmian złotej rybki. Swoją nazwę zawdzięcza narośli na szczycie głowy i polikach, które wyglądają jak lwia grzywa. Czasami narośle są tak duże, że utrudniają widzenie i powodują problemy z oddychaniem. Ich ciało jest okrągłe,
w odcieniach pomarańczowego i żółtego. Mogą mieć łuski matowe, perłowe lub metaliczne. Samica jest nieco okrąglejsza, głównie w partiach brzusznych. Klasyczne odmiany tej ryby są zupełnie pozbawione płetwy grzbietowej, przez co dosyć często mogą mieć problemy z pływaniem. Ich usposobienie jest spokojne, nieagresywne. Są rybami wrażliwymi, raczej wolnymi i flegmatycznymi. Ponieważ często mają problem ze wzrokiem wymagają szczególnej troski ze strony akwarysty. Zdarza się, że same mają problem ze znalezieniem pokarmu.
Rozmiar zbiornika należy dostosować do ilości ryb, jaka będzie w nim przebywać. Dla ok. 5 osobników akwarium powinno mieć długość nie mniejszą, niż 120 cm. Temperatura wody odpowiednia dla tego gatunku wynosi 20-26 °C, a odczyn powinien wynosić 6.5-8.0 pH. Zastanawiając się nad scenerią, warto pamiętać, że te raczej powolne ryby potrzebują sporo wolnej przestrzeni. Można obsadzić środowisko gdzieniegdzie roślinnością. Osobniki preferują dno żwirowe. Zalecana woda to średnio twarda. Ryby te nadają się do akwarium towarzyskiego, ale nie powinny przebywać z szybszymi od siebie gatunkami, gdyż prędko przegrają z nimi wyścig o jedzenie.
Lionhead preferuje pokarmy suche, mrożone jak i żywe, zarówno mięsne jak i roślinne. Z chęcią pożywi się brokułami, szpinakiem czy sałatą. Pokarmy o dużej zawartości białka sprawią że ryba będzie szybciej przybierać na masie i ładniej się wybarwi.
Rozmnażanie:
Warunki tarliskowe to poziom wody 20-25 cm, temperatura 22-24°C, pH 6,8. Zbiornik nie powinien mieć podłoża. Warto umieścić w akwarium pierzaste rośliny, które będą mocno przymocowane do dna lub stałych elementów dekoracji. W zbiorniku należy umieścić dwa samce i samicę. Po zauważeniu ikry, dorosłe osobniki należy odłowić. Po ok. 3-6 dniach larwy wylęgają się, a po 3 kolejnych dobach zauważyć można ich ruch po powierzchni akwarium. Zaleca się podawać im w tym czasie drobny plankton oraz glony.