Nazwa: Bystrzyk Amandy, Bystrzyk karlik

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon Amandae

Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 2 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 30l

Temperatura wody: 23-28°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,5-7,5

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:

Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon Amandae) to gatunek ten zamieszkuje mniejsze dopływy rzeki Araguaia (Brazylia). Wybiera siedliska z podłożem pokrytym warstwą opadłych liści lub gałęzi.

Bystrzyk Amandy jest niewielką rybą o smukłej sylwetce i  bardzo intensywnym ubarwieniu. W naturze występują dwie odmiany barwne: żółta i pomarańczowo- czerwona. Znajdujące się w dobrej kondycji bystrzyki mienią się i niemal świeca w ciemności, w złych warunkach ryby bledną i szarzeją. Wzdłuż kręgosłupa ciągnie się wyraźna ciemniejsza linia. Ciało jest częściowo przejrzyste, a przez powłoki brzuszne widoczny jest srebrzysty pęcherz pławny. Płetwy w kolorze ciała, na końcach bezbarwne.

Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce są zazwyczaj smuklejsze i mocniej wybarwione od samic, ale nie jest to regułą.

Bystrzyk Amandy jest gatunkiem o spokojnym usposobieniu i dobrze sprawdzi się w akwarium towarzyskim, pod warunkiem, że nie będzie łączony z dużymi i agresywnymi rybami, które mogłyby go zdominować. Nadaje się do nanoakwarium oraz akwarium z krewetkami. W naturze tworzy ławice, dlatego należy trzymać grupę składające się minimum z 8-10 osobników.  Jest bardzo aktywny, dużo pływa, przeważnie w środkowej części zbiornika.

Grupę 10 bystrzyków można trzymać już w akwarium o pojemności 30 litrów. Zbiornik powinien być obficie obsadzony roślinnością. Mile widziane rośliny pływające, jak również korzenie, gałęzie i suche liście. Te ostatnie stanowią cenne źródło pokarmu dla narybku oraz uwalniają do wody korzystne dla kondycji ryb garbniki. Wystrój powinien być możliwie jak najciemniejszy (ciemne tło i podłoże), a oświetlenie niezbyt intensywne. Filtr wydajny, ale spokojnie pracujący, choć dopuszczalny jest niewielki ruch wody. Konieczne są regularne podmiany niewielkich ilości wody.

W naturze żywi się głównie niewielkimi bezkręgowcami i zooplanktonem. W akwarium przyjmuje wszelkie pokarmy żywe, mrożone i suszone o odpowiedniej wielkości. Dieta powinna być zróżnicowana i bogata w pokarmy mięsne, gwarantujące dobrą kondycję i intensywne wybarwienie ryby.

Rozmnażanie:

Bystrzyk Amandy może być rozmnażany zarówno w grupie, jak i w parach. Do rozrodu najlepiej używać młodych, jednak nie młodszych niż 12 miesięcy, ryb. Przed przystąpieniem do rozmnażania samce i samice należy rozdzielić na kilka dni i w tym czasie obficie karmić żywym lub mrożonym pokarmem. Po okresie odosobnienia ryby należy umieścić  w akwarium z ciemnym podłożem i gęstymi, drobnolistnymi roślinami. Woda powinna mieć temperaturę ok. 28°C i odczyn zbliżony do obojętnego oraz być możliwie miękka. Do tarła dochodzi zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Po złożeniu ikry tarlaki należy delikatnie odłowić, mogą bowiem zjadać własne jaja. Larwy wykluwają się po 1-2 dniach, zaś po kolejnych 2-3 dniach przekształcają się w narybek i rozpoczynają poszukiwanie pokarmu. Młode wymagają bardzo drobnego pokarmu, najlepiej żywych pierwotniaków. Obficie i prawidłowo karmiony narybek rośnie dość szybko i już po 2–3 tygodniach można zacząć podawać mu świeżo wyklute larwy solowca, a później nawet suche, roztarte pokarmy w postaci zawiesiny wodnej. W wieku 3–4 miesięcy młode bystrzyki osiągają 12–15 mm długości i można je wtedy przenieść je do akwarium ogólnego.

Galeria