Bystrzyk ozdobny (ornatus)
17 lut 2016, Posted by Kąsaczowate, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Bystrzyk ozdobny (ornatus)
Nazwa łacińska: Hyphessobrycon bentosi
Rząd: Kąsaczokształtne
Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa, dolna część biegu Amazonki oraz Gujana
Wielkość: do 6 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 70 l
Temperatura wody: 24-26 °C
Parametry wody: pH 6,0-6,5 GH 2-5°dGH
Pokarm: suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Bystrzyk ozdobny (Hyphessobrycon bentosi) to niewielka, słodkowodna ryba pochodząca z Ameryki Południowej. Zasiedla denną strefę potoków i mniejszych rzek o niezbyt wartkim nurcie. W starszej literaturze opisywany był pod nazwą Hyphessobrycon bentosi bentosi oraz H. Ornatus. Jego bocznie spłaszczone ciało jest w górnej części jaśniejsze, srebrzyste, przechodzące na brzuchu w mocny róż. Długość osobników sięga do 4.5 cm. Samce są smuklejsze, większe, a przede wszystkim intensywniej ubarwione względem samic. Mają też znacznie bardziej wydłużone promienie płetwy grzbietowej i odbytowej niż samice (u których płetwy te są zaokrąglone). Jest to gatunek ławicowy, z tego względu powinno się je hodować w grupach min. 6 osobników, zaleca się 10 i więcej. W mniejszej grupie mogą być płochliwe lub agresywne wobec innych mieszkańców akwarium.
Aby umożliwić Ornatusowi przestrzeń do pływania, akwarium nie powinno być gęsto obsadzone roślinnością. Nie musi też być wyjątkowych rozmiarów, jednak wskazana długość to min. 50 cm. Ten gatunek jest zdecydowanym sympatykiem ciemniejszych scenerii. Najlepiej będzie się czuł w akwarium biotopowym „czarnych wód”. Z uwagi na to, akwarium powinno być umieszczone w miejscu z ograniczonym dopływem światła, prócz tego ciemniejsze podłoże będzie odpowiednim rozwiązaniem. Kamienie lub suche liście powinny z powodzeniem naśladować warunki naturalne ryby. Preferują miękką, lekko kwaśną wodę o umiarkowanym nurcie. Powinny mieć czystą wodę podmienianą regularni co minimum dwa tygodnie, a podłoże trzeba systematycznie czyścić z resztek organicznych. Należy uważać
z umieszczaniem tych osobników z rybami większymi lub bardziej ruchliwymi, gdyż źle odnajdują się wśród takich towarzyszy. Dobrze będą się czuły w towarzystwie małych pielęgnic, kirysków i razbor.
Bystrzyk ozdobny (ornatus) nie jest wybredną rybą, odżywia się pokarmem zarówno suchym, jak mrożonym i żywym.
Rozmnażanie:
Odżywione żywym pokarmem pary osobników należy umieścić w mniejszym, zaciemnionym akwarium. Woda powinna być miękka i kwaśna (między 5.5 – 6.5 pH), jej temperatura wahać się może między 28 a 29 °C. Dno powinno być wyściełane roślinami drobnolistnymi lub siatką, by utrudnić dorosłym osobnikom dostęp do ikry. Tarło następuje zazwyczaj około 24 godziny po umieszczeniu osobników w środowisku tarłowym. Larwy wykluwają się po 1-2 dniach, a narybek zaczyna pływać po ok. 72 godzinach. Należy karmić go mikro pokarmami. Trzeba też pamiętać, iż narybek i larwy są niezwykle wrażliwe na światło. Codziennie należy też podmieniać około 1/3 wody.
Ciekawostki:
Często mylony z Bystrzykiem różowym (Hyphessobrycon rosaceus), do tego stopnia, że niektórzy uważają obie ryby za jeden gatunek. Głowna różnica między nimi to plamka za pokrywami skrzelowymi, którą ma jedynie Bystrzyk ozdobny. W naturze oba te gatunki zamieszkują podobne tereny i zdarza im się krzyżować między sobą, co wprowadza dodatkowe zamieszanie do systematyki.