Nazwa: Hokejówka amazońska

Nazwa łacińska: Thayeria boehlkei

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Dorzeczach Amazonki i Araguaia

Wielkość: 4-6 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 22-28°C

Parametry wody: pH 6,0-7,0 GH 5-12°dGH

Pokarm: żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Hokejówka amazońska to gatunek rodem z Ameryki Południowej, osiągający do 6 cm długości.
Ubarwienie brunatnooliwkowe na grzbiecie, boki srebrzystego koloru. Od łuków skrzelowych wzdłuż kręgosłupa biegnie czarna smuga kończąca się na dolnym płacie płetwy ogonowej. Poniżej czarnej linii biegnie znacznie węższa linia złocista podkreślająca czarną. Płetwy Hokejówki poza czarną smuga na płetwie ogonowej są bezbarwne, jedynie dolna cześć płetwy ogonowej pod czarna linią jest biała. Samce tego gatunku są nieco mniej zaokrąglone od samic co najlepiej widać bezpośrednio przed tarłem. Sposób pływania Hokejówki jest bardzo charakterystyczny gdyż ryby pływają ukośnie pod kątem 30-35° od linii poziomej, z głową skierowaną ku górze. Dla równowagi ciała dolny płat płetwy ogonowej jest wydłużony co gwarantuje rybie stabilność.
Hokejówki najlepiej czują się w grupach własnego gatunku składających się z minimum 8 sztuk. W pojedynkę robią się płochliwe.

Zbiornik dla tych ryb powinien być mocno oświetlony, z gęstą roślinnością z tyłu i po bokach. Na środku można posadzić kilka sztuk pojedynczych roślin lub niski trawniczek aby ryby miały sporo miejsca do pływania. Dla odwzorowania warunków naturalnych można dodać korzenie, czy gałęzie. Podłoże dla tych ryb nie ma szczególnego znaczenia. Akwarium powinno być szczelnie przykryte. Z racji tego, że Hokejówki są bardzo spokojne można je trzymać w akwarium wielogatunkowym z innymi niedużymi rybami. Ryba jest wrażliwa na zanieczyszczenia wody dlatego warto zamontować wydajny filtr. Hokejówki lubią lekki ruch wody i regularne podmiany wody (około 20%).

Hokejówka amazońska przyjmuje niemal każdy drobny pokarm pływający po powierzchni wody. Warto od czasu do czasu podać jej drobny plankton żywy lub mrożony a także małe larwy wodzienia i larwy komara czarnego.

Rozmnażanie:
Do rozmnażanie konieczny jest oddzielny zbiornik tarliskowy o długości około 45 – 60 cm.
W zbiorniku najlepiej umieścić drobnolistne rośliny a dno pokryć drobną siatką. Woda powinna być kwaśna lub obojętna a temperatura nieco wyższa niż w ogólnym akwarium. Do akwarium tarliskowego można przenieść więcej ryb – nawet do trzech par. Przy intensywnym odżywianiu osobniki powinny szybko przystąpić do tarła. Efektywniejsze jednak może się okazać rozmnażanie w parze – wybierzmy najbardziej okazałe osobniki i przenieśmy je do oddzielnego zbiornika. Samica składa do 3000 jaj. Dorosłe ryby zjadają ikrę, dlatego ważne jest codzienne sprawdzanie zbiornika i odławianie jajeczek osadzających się na roślinach i siatce.

Galeria