Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon elachys

Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)

Rodzina: Kąsaczowate, kąsacze (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 2,5- 3 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 40l

Temperatura wody: 24-27°C

Parametry wody: miękka, pH 5,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

 

Charakterystyka:

Hyphessobrycon elachys zamieszkuje płytkie kanały i niewielkie dopływy Rio Paragway na terenie  Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Siedliska te charakteryzują się umiarkowanie mętna, dość ciemną wodą i dużą ilością roślinności wodnej.

Ciało ryby jest srebrzyste, intensywnie połyskujące, z charakterystyczną czarną plamą  u nasady płetwy ogonowej. Po obu stronach czarnej plamy mogą pojawiać się również mniejsze białe plamki. Płetwy niemal przejrzyste, w kolorze ciała. W czasie snu lub pod wpływem stresu ryba traci kolory i jej ciało staje się niemal przejrzysta. Może również zniknąć czarna plama u nasady ogona.

Płeć dość łatwa do odróżnienia- samice są większe i bardziej krągłe od samców. Ponadto dojrzałe samce mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i płetw brzusznych, które przyjmują też mleczną barwę.

Hyphessobrycon elachys w naturalnym środowisku tworzy duże ławice, dlatego w akwarium najlepiej trzymać grupę składająca się z minimum 10 osobników. W mniejszym gronie ryby mogą być płochliwe i nieśmiałe. Świetnie nadaje się do akwarium towarzyskiego z innymi gatunkami o podobnych rozmiarach. Sąsiedztwo dużych, agresywnych ryb może być dla nich stresujące, ponadto, ze względu na niewielkie rozmiary mogą być przez nie zjedzone. Ryby aktywne w ciągu dnia, pływają głównie w środkowej i górnej części zbiornika. Przed tarłem samce walczą ze sobą, jednak zazwyczaj nie robią sobie żadnej krzywdy.

Wymagają akwarium z dużą ilością  kawałków drewna, które z czasem uwolnią do wody taniny zabarwiające wodę. Mile widziana również filtracja torfowa. W zbiorniku powinny się również znaleźć spore ilości roślin, zarówno ukorzenionej, jak i pływającej. Do tego niezbyt intensywne oświetlenie oraz ciemne tło.

W naturalnym środowisku żywi się głównie larwami owadów, w akwarium przyjmuje najchętniej mały żywy lub mrożony  pokarm, ale można je również przyzwyczaić do -płatków lub granulatu

 

Rozmnażanie:

Rozmnożenie tego gatunku w akwarium jest możliwe, ale dość trudne. Niewielkie ilości narybku mogą pojawiać się sporadycznie w głównym zbiorniku, jednak, żeby uzyskać większa ilość młodych, konieczne jest złożenie akwarium tarliskowego. Przed przystąpieniem do rozmnażania ryb należy wybrać parę o najlepszej kondycji i dodatkowo dokarmiać je wysokiej jakości mięsnym pokarmem. Następnie należy przenieść parę tarlaków do zacienionego akwarium o miękkiej kwaśnej wodzie i dużej ilości mchu jawajskiego. Stopniowo trzeba podnosić temperaturę wody, tak aby docelowo osiągnęła ona 27-28°C.

Do tarła dochodzi zazwyczaj wcześnie rano. Samica rozrzuca kilkaset jaj na podłożu i wśród roślin. Po zauważeniu ikry tarlaki należy odłowić. Najlepiej też trzymać zbiornik w ciemności, ponieważ zarówno jaja, jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło.

Młode wylęgają się po 24- 36 godzinach, a po kolejnych 3-4 dniach zaczynają pływać po akwarium w poszukiwaniu jedzenia. Narybek należy karmić micro pokarmem.

 

Ciekawostki:

W naturalnym środowisku do licznej grupy Hyphessobrycon elachys często dołącza podobnie wyglądający Corydoras hastatus, który w licznym towarzystwie jest lepiej chroniony przed drapieżnikami.