Nazwa: Lustrzeń Meksykański, Astnianaks Meksykański, Ślepczyk jaskiniowy

Nazwa łacińska: Astyanax mexicanus

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Środkowa

Wielkość: 7,5-12 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 20 - 26°C

Parametry wody: pH 6.5 - 7.0

Pokarm: żywy, mrożony

Charakterystyka:
Lustrzeń Meksykański (Astyanax mexicanus) to specyficzny gatunek pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie zasiedla skaliste dna potoków i małych rzek. Poza klasyczną odmianą ryby, wytworzył także bezoką formę, zwaną ślebczykiem, której naturalnym środowiskiem są podwodne jaskinie. Ich dosyć wysokie ciała dorastają do 12 cm długości, przeważnie jednak są kilka centymetrów mniejsze. Ryby mają zabarwienie szarawe, z lekko srebrzystym połyskiem. Dodatkowo ich tułów ozdabia pozioma pręga intensywnie odbijająca światło. Forma ślepa charakteryzuje się prawie całkowitym brakiem pigmentu w skórze, jest też trochę mniejsza
i węższa od ryb żyjących
w wodach powierzchniowych. Osobniki dobrze czują się w stadach, stąd zaleca się hodować je w grupach liczących min. 6 ryb tego gatunku. Ich usposobienie staje się wtedy spokojne i towarzyskie. Bezoka forma lustrzenia ze względu na to, iż w naturalnych warunkach żyje w ciemnościach, ma szczególnie wyostrzony węch i słuch. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samice są nieco większe i kraglejsze od samców. Ryby można hodować w akwariach wielogatunkowych. Są spokojne i towarzyskie, czasem mogą zaczepiać inne ryby, jednak nie robią im krzywdy.

Dla tego gatunku wymagane jest akwarium o pojemności minimum 100 -120 l, ponieważ potrzebuje on sporo miejsca do pływania. Żwirowe podłoże z pewnością przyczyni się do przybliżenia rybom środowiska naturalnego. Akwarium powinno być bogate w takie elementy scenerii jak skały i kamienie, opcjonalnie można użyć korzenia. Dodatkową atrakcją dla osobników będą liczne szczeliny i zakamarki między kamieniami i minerałami. Odpowiednia temperatura wody to 20-25 °C. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne, w przypadku trzymania form ślepych można z niego nawet zupełnie zrezygnować. Woda powinna być twarda i mieć odczyn 7.0-8.5 pH.

Ryba z chęcią żywi się pokarmem żywym i mrożonym, szczególnie lubi drobne skorupiaki i owady. Pobiera pokarm zarówno z dna, jak i toni.

Rozmnażanie:
Lustrzeń Meksykański to gatunek niezbyt trudny do rozmnożenia. Ryby dobierają się samodzielnie
w swoich stadach. Akwarium powinno być zaopatrzone w ruszt ikrowy lub posiadać dno obsadzone roślinami drobnolistnymi, gdyż gatunek ten rozrzuca ikrę i ma tendencje do zjadania jaj. Jedna samica potrafi znieść do 1000 białych jaj. Do wylęgu dochodzi, zależnie od warunków, po jednym lub kilku dniach, a po kolejnych 3 do 5 zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Narybek należy żywić pierwotniakami oraz larwami solowca. Młode obu form wyglądają identycznie, formy ślepe w poczatkowej fazie mają oczy, które z czasem zanikają.

Ciekawostki:
Szczególnie lubiana przez akwarystów forma bezoka orientuje się w terenie za pomocą swoistego mechanizmu podobnego do echolokacji. Wykorzystuje do tego nietypowy otwór gębowy, którym wytwarza fale ssące. Bada przy tym zmiany ciśnienia wytwarzanego w czasie zasysania i dzięki temu jest
w stanie zlokalizować przeszkody. Nie wiadomo, czy jakiekolwiek inne ryby korzystają z tej formy nawigacji.

Galeria