Nazwa: Neon błękitny, Gromadnica królewska, Bystrzyk błękitny

Nazwa łacińska: Inpaichthys kerri

Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 3-4 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 100 l

Temperatura wody: 24 - 27°C

Parametry wody: pH 6,0-7,0, miękka do średnio twardej

Pokarm: Żywy, suchy, mrożony

Charakterystyka:
Bystrzyk błękitny to niewielka ryba ławicowa, pochodzą z dorzecza Amazonki na terenie Brazylii. W naturalnym środowisku zamieszkuje wolno płynące, ciemne wody z dużą ilością garbników i innych związków chemicznych pochodzących z rozkładu substancji organicznej.

Gatunek ten charakteryzuje się smukłą, wrzecionowata sylwetką o niewielkiej głowie i przejrzystych płetwach. Ubarwienie samca i samicy różni się od siebie. Samica ma beżowo- oliwkowe ciało z czarną, poziomą, dość grubą pręgą wzdłuż linii bocznej. Samiec natomiast ma intensywnie niebiesko połyskujące ciało i granatową pręgę wzdłuż boku. Płetwa tłuszczowa samca jest niebieska, natomiast samicy- czerwono-pomarańczowa. Samce są również trochę większe i smuklejsze od samic.

Neon błękitny jest pokojowo nastawioną, ławicową ryba, która najlepiej czuje się w grupie 6-10 osobników z przewaga samic. Aktywna w ciągu dnia, pływa we wszystkich partiach zbiornika. Świetnie nadaje się do akwarium towarzyskiego z innymi spokojnymi gatunkami, takimi jak małe tetry, razbory, bystrzyki, kiryski czy bocje. W towarzystwie większych i agresywnych ryb może stać się płochliwy i nerwowy, a w efekcie stracić swoje piękne barwy. Podobne efekty może przynieść hodowla pojedynczego osobnika.

Przedstawiciele tego gatunku lubią zbiorniki zapewniające przestrzeń do pływania i osłonę roślin po bokach i z tyłu akwarium. Oświetlenie przygaszone, niezbyt intensywne. Podłoże z piasku lub żwiru, najlepiej w ciemnym kolorze. Jako dekoracji można użyć kamieni, korzeni lub gałęzi, jednak tak, aby nie “zagracić” zbiornika. Ryby te świetnie się także odnajdą w akwarium biotopowym “czarnych wód”. Gatunek bardzo wrażliwy na jakość wody i nadmierną obecność związków azotowych, dlatego konieczna jest wydajna filtracja i regularne podmiany wody.

Bystrzyk błękitny jest rybą w zasadzie wszystkożerną. Chętnie przyjmuję żywe lub mrożone larwy owadów, a także suche pokarmy w postaci płatków i drobnych granulek. Pokarm pobiera głównie z powierzchni i z toni.

Rozmnażanie:
Gatunek dość łatwy do rozmnożenia. Ładnie wybarwiona dorodną parę lub mała grupę haremową (samiec i 2-3 samice) należy przenieść do zbiornika tarliskowego z miękką i kwaśną wodą o nieco podniesionej temperaturze. W zbiorniku powinna też znajdować się duża ilość roślin drobnolistnych lub mopy. Do tarła dochodzi najczęściej rano. Ikra rozrzucana jest wśród roślin. Po zauważeniu jaj, tarlaki należy odłowić ponieważ mogą zjadać zarówno ikrę, jak i narybek. Maluchy wykluwają się zazwyczaj po 24 godzinach, a po kolejnych 5 dniach pływają swobodnie w poszukiwaniu jedzenia. Należy je wtedy karmić roztartymi na pył płatkami oraz larwami solowca.

Galeria