Nazwa: Neon czarny, Bystrzyk Axelroda

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon herbertaxelrodi

Rząd: Kasaczokształtne

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: do 3,5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 23- 27 °C

Parametry wody: pH 6,2-6,5 GH 3-6°dGH

Pokarm: Suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Neon czarny, Bystrzyk Axelroda (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) pochodzi z Ameryki Południowej
i zamieszkuje tamtejsze rzeki i dorzecza. Jego nazwa jest dość myląca, ponieważ nie ma on zbyt wiele wspólnego z popularnym Neonem Innesa. Na szaro-zielonkawym zabarwieniu odznacza się niebiesko-zielona, lśniąca pręga, które biegnie od pokryw skrzelowych aż do nasady płetwy ogonowej. Grzbiet jest ciemny a brzuch srebrzysty. Długość dorosłych osobników to ok. 4 cm. Samice są nieznacznie większe od samców i mają lekko zaokrąglony brzuch. U samców można natomiast zauważyć niebieskie końcówki płetw, które u samic są zupełnie przeźroczyste. Ponieważ są to jedyne różnice ze względu na płeć, jej wykrycie nie należy do najłatwiejszych.

Ryby są bardzo ruchliwe i mają łagodne usposobienie. Ponieważ jest to gatunek ławicowy, najlepszym rozwiązaniem będzie hodowanie ich w stadach, składających się z min. 10 osobników. Akwarium powinno mieć długość nie mniejszą nić 60 cm. Podłoże należy wyściełać żwirem, najlepiej w ciemnym kolorze. Gęsto obsadzone rośliny zbliżą scenerię zbiornika do warunków naturalnych. Oświetlenie akwarium nie powinno być intensywne. Wymaga wody o temperaturze pomiędzy 23 a 27 stopni Celsjusza, najlepiej miękkiej i bogatej w garbniki. Neon czarny, Bystrzyk Axelroda źle czuje się w świeżo założonym akwarium- zbiornik powinien funkcjonować co najmniej miesiąc przed wpuszczeniem ryb. Najlepszym wyborem dla neona czarnego jest akwarium jednogatunkowe. Chcąc umieścić ryby tego gatunku w akwarium wielogatunkowym należy kierować się podobnym, łagodnym usposobieniem i rozmiarem pozostałych gatunków.

Gatunek ten można karmić suchymi pokarmami, urozmaicając dietę o pokarm żywy lub mrożony. Dobrej jakości żywy pokarm spowoduje, że ryby lepiej się wybarwią.

Rozmnażanie:
Najlepsze rezultaty rozmnażania da umieszczenie pary osobników przeciwnej płci w odpowiednio przygotowanym akwarium tarliskowym. Powinien być to mniejszy, zacieniony zbiornik z dużą ilością mchów, wyposażony w filtr gąbkowy. Należy wypełnić zbiornik miękką i kwaśną wodą (5.5 – 7.5 pH)
o temperaturze ok. 28 °C. Ryby należy nakarmić mrożonym oraz żywym pokarmem. Do tarła dochodzi po ok. 24 godzinach od umieszczenia w odpowiednich warunkach. Po rozrzuceniu ikry wskazane jest odłowienie dorosłych osobników. Ważne jest, by środowisko było dobrze ocienione, gdyż zarówno ikra, jak i narybek jest bardzo wrażliwy na światło. Wylęg odbywa się zazwyczaj po ok. 36 godzinach, po kilku dniach narybek zaczyna pływać w zbiorniku. W tym okresie należy karmić je mikro pokarmem.

Galeria