Prystelka barwna
01 lip 2016, Posted by Kąsaczowate, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Prystelka barwna
Nazwa łacińska: Pristella maxillaris
Rząd: Kąsaczokształtne
Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie: Wenazuela, Guajana, Brazylia
Wielkość: do 5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 60 l
Temperatura wody: 22-28°C
Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-15°dGH
Pokarm: suchy, żywy, mrożony
Charakterystyka:
Prystelka barwna to niewielka ryba dorastająca do 5 cm długości. Naturalnie występuje w Wenezueli
i Brazylii, gdzie zamieszkuje dorzecza Amazonki oraz bagniste wody stojące. Gatunek występuje w różnych odmianach, jednak najpopularniejsze są Prystelki Barwne, których ciało jest przezroczyste, lekko połyskujące. Na płetwie odbytowej i grzbietowej widnieje charakterystyczna żółta i czarna plama. Płetwa ogonowa przybiera odcienie czerwieni. Samice mają nieco zaokrąglone brzuchy oraz są trochę większe. Zaleca się trzymanie osobników w grupach składających się z min. 6 ryb.
Akwarium nie powinno być mniejsze niż 60 cm długości. Oświetlenie należy przytłumić; nie tylko zwiększy to komfort ryb, ale także sprawi, że stada będą się efektowniej prezentować. Środowisko można obsadzić roślinnością, jednak przede wszystkim należy pamiętać o wolnej przestrzeni do pływania. Temperatura w akwarium powinna wynosić ok. 22-28°C. Prystelka barwna może przebywać w środowiskach wielogatunkowych. Ważnym jest, by inne osobniki nie były dużo większe. Preferowany odczyn wody to 6.0-7.5 pH, a jej twardość to 2-20°dGh.
Prystelka chętnie zjada pokarm żywy, mrożony, suchy zarówno mięsny jak i roślinnym.
Rozmnażanie:
Akwarium tarliskowe powinno mieć długość do 45 cm długości. Odpowiednia temperatura wynosić będzie 28°C. Należy zastosować wodę o odczynie 5.5-6.5 pH i twardości 1-5°dGh. Prystelki można rozmnażać stadach, pod warunkiem, że proporcja płci wynosić będzie 1:1. Jeżeli zdecydujemy się na rozmnażanie parami, samca i samicę należy trzymać przez pewien czas w osobnych zbiornikach i obficie karmić pokarmem żywym. Odpowiednimi warunkami do rozrodu będą gęsto zarośnięte i ocienione tereny. Samica rozrzuca ikrę i nie opiekuje się nią. Tarlaki należy odłowić po zauważeniu jaj, gdyż mogą one zostać zjedzone. Wylęg następuje do 1-2 dniach, a po następnych 3-4 dniach narybek zaczyna pływać
w poszukiwaniu pożywienia. Chętnie zjada mikro pokarmy.