Nazwa: Tetra czerwona, Bystrzyk czerwony

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon flammeus

Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 4,5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60l

Temperatura wody: 20-26 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,5

Pokarm: Żywy, suchy, mrożony

Charakterystyka:

Tetra czerwona ( Hyphessobrycon flammeus) występuje naturalnie na teranie stanów Rio de Janeiro i Sao Paulo w Brazylii, przy czym uważa się, że na terenie Sao Paulo został sztucznie wprowadzony. Zamieszkuje niewielkie, płytkie i wolno płynące strumienie o piaszczystym podłożu. Można je spotkać zarówno w przejrzystej jak i brązowej wodzie.

Charakteryzuje się bocznie spłaszczonym ciałem o niezbyt wysokiej sylwetce. Swoją nazwę zawdzięcza czerwonemu ubarwieniu tylnej części ciała oraz płetw. Płetwy brzuszna i odbytowa obrzeżone są na czarno, a przez oko oraz za pokrywą skrzelową przechodzą dwie lub trzy ciemne poprzeczne pręgi.

Płeć trudna do odróżniania. Samce są nieco smuklejsze i intensywniej wybarwione od samic. Najłatwiej rozpoznać płeć po kształcie płatwy grzbietowej i odbytowej. U samców płetwa grzbietowa jest większa i zaokrąglona, podczas gdy u samic spiczasta. Płetwa odbytowa u samców ma prostą tylną krawędź, a u samic wyraźne wcięcie. Pod dużym powiększeniem można również zauważyć haczyki na promieniach płetwy odbytowej  i płetw brzusznych samca.

Tetra czerwona jest gatunkiem o spokojnym, łagodnym usposobieniu, dobrze sprawdzającą się w akwarium towarzyskim z rybami o podobnej wielkości. Najlepiej trzymać grupę składającą się z 8-10 osobników. Jest aktywna, towarzyska i dużo pływa, głównie w środkowej części zbiornika. Polecana początkującym akwarystom.

Wymaga zbiornika o niezbyt intensywnym oświetleniu, najlepiej rozproszonym przez rośliny pływające. Wybór dekoracji nie jest szczególnie istotny, choć wykazuje tendencje do lepszego wybarwiania w akwarium o ciemnym podłożu i dużej ilości roślin. Dobrze czuje się zarówno w wodzie miękkiej, jak i średnio twardej. Co dwa tygodnie należy wymieniać około 20% wody. Nigdy nie należy wprowadzać ryby do niedojrzałego zbiornika.

Jest gatunkiem wszystkożernym. W naturalnym środowisku żywi się bezkręgowcami, skorupiakami, glonami oraz odpadkami organicznym znajdowanymi w wodzie. W akwarium chętnie przyjmuje sztuczne pokarmy w postaci płatków lub granulek oraz żywy i mrożony pokarm naturalny.

Rozmnażanie:

Rozmnaża się zarówno w akwarium ogólnym, jak i tarliskowym, choć w tym drugim przypadku jest większa szansa na uzyskanie potomstwa. Jest rybą jajorodna, która nie opiekuje się ani ikrą ani potomstwem.

Przed przystąpieniem do rozrodu najlepiej rozdzielić samce i samice na kilka dni i obficie karmić. Wybraną parę należy przenieść do akwarium tarliskowego umieszczonego w zacienionym miejscu i wyposażonego w siatkę zabezpieczająca ikrę przed zjedzeniem przez tarlaki. Woda powinna być bardzo czysta, miękka do średnio twardej, o neutralnym pH i temperaturze 24-26°C. Do tarła dochodzi najczęściej już następnego dnia. Narybek w ilości do 500 sztuk wykluwa się po około dobie, a po 3 dniach zaczyna pływać. Narybek karmimy pyłem (larwami widłonogów i solowca), początkowo nawet pięć razy dziennie.

Galeria