Myloplus rubripinnis
05 wrz 2016, Posted by Kąsaczowate, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Brak polskiej nazwy - potoczna bywa mylona z innym gatunkiem
Nazwa łacińska: Myloplus rubripinnis
Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)
Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: do 25 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 200 l
Temperatura wody: 23-27 °C
Parametry wody:
Pokarm: roślinna świeża i sucha
Charakterystyka:
Myloplus rubripinnis jest jedną z dwóch ryb nazywanych w naszym kraju Żwawik czerwieniak (Myloplus rubripinnis). Drugą jest, znacznie bardziej popularny Aphyocharax anisitsi. W celu uniknięcia nieporozumień sprzedawcy i akwaryści często używają więc nazw angielskich: Redhook Myleus lub Redhook Silver Dollar. Żwawik czerwieniak zamieszkuje w naturalnym środowisku spokojne strefy rzek Ameryki Południowej, takich jak Amazonka, Orinoko oraz ich dopływy. Cechą charakterystyczną jest silnie spłaszczona bocznie i wysoka sylwetka, która z boku przypomina niemal koło (stąd nazwa „srebrny dolar”). Ciało jest srebrne, czasem
z nielicznymi pomarańczowymi lub ceglastoczerwonymi, nieregularnymi plamami, które pojawiają się wraz z wiekiem. Stanowią one cechę osobniczą ryby i nie są objawem chorobowym. Częściej występują u samców niż u samic. Płetwa odbytowa jest silnie wydłużona i czerwona lub pomarańczowa. Pozostałe płetwy są przeźroczyste. Pomimo, że jest rybą roślinożerną, posiada mocne zęby, które mogą wyrządzić krzywdę człowiekowi. Płeć dość trudna do odróżnienia, szczególnie u młodych osobników. Dojrzały samiec ma intensywniej wybarwioną, dłuższą i bardziej zakrzywioną płetwę odbytową, jest też nieco mniejszy od samicy. W akwariach ryba osiąga przeważnie maksymalną wielkość 25 cm, natomiast w naturalnym środowisku największy odłowiony osobnik miał 39 cm.
Jest to ryba nieagresywna, ale bardzo aktywna. Doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego z innymi spokojnymi gatunkami. Ponieważ jest rybą stadną, najlepiej trzymać grupę ci najmniej 6 sztuk. Nawet w grupie jest płochliwa. Jeśli nie ma gdzie uciec i jest stłoczona na małej przestrzeni może wpadać w panikę z byle powodu. Zajmuje głównie środkowe i górne części zbiornika.
Akwarium dla Myloplus rubripinnis powinno być duże, ponieważ ryba ta potrzebuje przestrzeni do pływania. Szczególnie ważna jest długość zbiornika, choć ze względu na typ sylwetki, nie może on też być przesadnie płytki. Jest żarłocznym roślinożercom, w związku z tym istnieje ryzyko, że zje posadzone rośliny, łącznie z gatunkami grubolistnymi. Alternatywnie jako dekorację można wstawić sztuczne rośliny, choć lepiej sprawdzą się korzenie i kawałki drewna, które przy okazji posłużą rybom za schronienie. Na podłoże sprawdzi się piasek albo żwir. Dobrze adaptuje się zarówno w twardej, jak i miękkiej wodzie o temperaturze pomiędzy 23 a 27 °C. Akwarium powinno być zabezpieczone pokrywą.
Chętnie zjada każdy pokarm roślinny: surowe i gotowane warzywa, glony, suchą karmę roślinną oraz roślinność akwarium. Jako uzupełnienie diety należy od czasu do czasu podawać pokarmy świeże pokarmy mięsne, takie jak ochotka czy artemia. Żwawik ma spore zapotrzebowanie żywieniowe, dlatego należy go karmić dwa razy dziennie.
Rozmnażanie:
Bardzo rzadkie w warunkach hodowlanych. W naturalnym środowisku ryba wyciera się w stadzie. Następnie samica składa rozrzuca jaja wśród roślin, z których po 3 dniach wylegają się larwy. Dorosłe osobniki mogą zjeść młode, dlatego najlepiej je odłowić. Po kilku dniach, gdy larwy zużyją zawartość woreczków żółtkowych, należy dokarmiać rozdrobnionym pokarmem. Narybek szybko rośnie.