Żwawik paragwajski
28 sty 2016, Posted by Kąsaczowate, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Żwawik paragwajski
Nazwa łacińska: Aphyocharax paraguayensis
Rząd: Kąsaczokształtne
Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie: Brazylia, Gujana oraz Paragwaj
Wielkość: do 4 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 60 kg
Temperatura wody: 22-26°C
Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-12°dGH
Pokarm: drobny suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Ta niewielka ryba pochodząca z Brazylii dorasta do 4 cm długości. W naturze zamieszkuje zacienione strumienie i rzeki. Żwawik paragwajski ma ubarwienie błękitne lub jasnozielone, ciało ryby zdaje się być lekko przezroczyste z ciemniejszymi akcentami przy płetwie ogonowej i brzusznej. Samce rozróżnia się przede wszystkim po tym, iż są nieco smuklejsze od samic. Osobniki są bardzo energiczne i bardzo rzadko bywają w bezruchu. Aby jednak mogły przejawiać swoje pozytywne cechy, muszą być hodowane z stadach, gdyż czują się wtedy pewniej i są przyjaźnie nastawione. Doskonale sprawdzą się w akwarium towarzyskim. W stosunku do innych gatunków nie wykazują agresji, choć może się zdarzać pogryzanie płetw ryb weloniastych, szczególnie w małych zbiornikach. Nie należy hodować z dużymi, agresywnymi rybami, które będą dla żwawików zagrożeniem. Większość czasy spędzają w środkowej partii zbiornika i tuż przy powierzchni, gdzie żerują. Żwawik paragwajski żyje do 3 lat.
Akwarium zaleca się wyposażyć w rośliny pływające, które nie tylko przybliżą osobnikom naturalną scenerię, ale też zacienią część akwarium. Poza tym zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinnością, ale należy też pozostawiać wolną przestrzeń do pływania. Dekoracje z korzeni, drewna i lignitów. Najlepsze będzie ciemne podłoże, przy którym ryby ładnie się wybarwią. Oświetlenie niezbyt intensywne. Preferowana długość akwarium to min. 40 cm. Parametry wody to 22-26°C temperatury, 6,0-7,5 pH oraz twardość 5-12°dH. Konieczne jest wyposażenie zbiornika w szczelną pokrywę, ponieważ ryby mają tendencję do wyskakiwania.
Jest to gatunek wszystkożerny, który bez problemu akceptuje suche pokarmy.
Rozmnażanie:
By rozmnożyć Żwawika paragwajskiego, należy utworzyć środowisko tarliskowe, bogate w roślinność pływającą o zwisających korzeniach. Ryby będą się czuły pewniej i swobodniej w środowisku przypominającym naturalne. Parametry wody nie różnią się od tych, jakie tyczą się codziennego środowiska osobników. Gatunek można rozmnażać parami lub w grupach. Wylęg następuje w przeciągu doby od pojawienia się ikry. Narybek często chowa się w zakamarkach i jest trudno dostrzegalny. Gdy młode osobniki zaczynają się swobodnie poruszać, należy podać im larwy solowca i widłonogi.