Nazwa: Zwinnik jarzeniec

Nazwa łacińska: Hemigrammus erythrozonus

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa, dorzecza rzeki Rio Essequibo

Wielkość: do 5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 24-26°C

Parametry wody: pH 6,0-7,0 GH 8-12°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Naturalnie Zwinnik jarzeniec zamieszkuje Gujanę. Preferowane warunki to brunatne i kwaśne wody rzek i dorzeczy na terenach leśnych. Są to niewielkie ryby, dorastające do 4 cm długości. Ich zabarwienie jest zielonoszare, a przez ich ciało przebiega pomarańczowy, poziomy pas. Płetwy są białe lub przezroczyste, jedynie przednia część płetwy grzbietowej jest pomarańczowa lub czerwona. W handlu dostępna jest również odmiana albino. Płeć możliwa do odróżnienia dopiero po osiągnięciu przez ryby dojrzałości. Samice są wtedy większe i bardziej okrągłe od samców. Osobniki są dosyć wytrzymałe na otaczające warunki, stąd poleca się je początkującym akwarystom. Najlepiej czują się w grupach liczących min. 6 osobników. Są wtedy spokojniejsze, wykazują naturalne zachowania. Zamieszkują środkowe partie zbiorników, stanowią ozdobę akwarium, gdyż bardzo efektownie się prezentują.

Odpowiedni zbiornik powinien mieć ok.60 cm długości. Jak w przypadku wszystkich ławicowych ryb długość akwarium jest ważniejsza niż jego wysokość. Woda o odczynie 6,0-7,0 pH i temperaturze nie wyższej niż 26 °C zapewni osobnikom dobre samopoczucie. Wymagają czystej wody, stąd konieczne będą regularne podmiany i skuteczna, lecz delikatna filtracja (nie powodująca zbyt dużego ruchu wody). Nie należy ich wpuszczać do niedojrzałego zbiornika. Zastanawiając się nad scenerią, warto wybrać elementy, które przybliżą rybom środowisko naturalne. Na dno idealnie nada się piasek, zaś w przestrzeni zbiornika znajdować powinny się powykręcane konary, suche liście oraz patyki. Woda powinna mieć lekko brunatny kolor. Lubią słabe i rozproszone oświetlenie oraz dużą ilość kryjówek. Osobniki mogą dzielić akwarium z innymi gatunkami o podobnych rozmiarach i spokojnym usposobieniu. Sprawdzi się towarzystwo gurami, zwinników i pielęgniczek, natomiast nie należy ich umieszczać z dużo większymi rybami, przez które mogą zostać zjedzone. Również zbyt aktywni i żywiołowi towarzysze mogą sprawić, że te nieśmiałe i spokojne ryby staną się wycofane i apatyczne.

Przyjmują wszelkie dostępne pokarmy, lecz najlepsze samopoczucie zagwarantuje im pokarm żywy i mrożony.

Rozmnażanie:
Woda w środowisku tarliskowym powinna mieć odczyn 5.5 – 6.5 pH, i temperaturę 27-29°C. Na dnie zbiornika należy umieścić rośliny drobnolistne lub mop akwarystyczny. Sceneria środowiska nie różni się od codziennego otoczenia ryb. Osobniki należy obficie karmić żywym pokarmem, a w osobnym zbiorniku umieszczamy najbarwniejszego samca i zaokrągloną samicę. Do tarła powinno dojść następnego dnia. Samica może rozrzucić od kilkunastu do kilkudziesięciu jaj. Po zauważeniu ikry należy odłowić dorosłe ryby, gdyż mogą wyjadać ikrę. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna samodzielnie pływać po 3-4 dniach, wtedy należy karmić go mikro pokarmami. Ikra i narybek są bardzo wrażliwe na światło i jakość wody, dlatego zbiornik należy częściowo lub całkowicie zaciemnić, a wodę regularnie podmieniać.

Galeria