Zwinnik latarnik
22 wrz 2021, Posted by Kąsaczowate, Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Zwinnik latarnik
Nazwa łacińska: Hemigrammus ocellifer
Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)
Rodzina: Kąsaczowate, kąsacze (Characidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 4,5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 100 l
Temperatura wody: 24 - 26°C
Parametry wody: pH 6,0-7,0. miękka do średnio twardej
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Występujący powszechnie w całej północnej części Ameryki Południowej, między innymi w Surinamie, Gujanie Francuskiej, Peru i Boliwii. Większość ryb w handlu pochodzi w hodowli, głównie z terenu Europy Wschodniej. W naturalnym środowisku zamieszkuje wolno płynące strumienie oraz gęsto zarośnięte wody stojące.
Posiada mocno spłaszczone, niemal przezroczyste ciało o srebrzystym połysku. U nasady płetwy ogonowej znajduje się czarno-złotawa plama. Podobna ciemna plama znajduje się też tuż za skrzelami. Górna część oka jest jaskrawo czerwona. Wszystkie płetwy przezroczyste. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony- Samce z reguły są mniejsze i smuklejsze. Ponadto samce posiadają rząd haczyków na płetwie odbytowej.
Gatunek w naturalnym środowisku tworzy ławice, dlatego najlepiej trzymać go w grupach składających się z 8-10 osobników, przy czym im większa grupa, tym ryby będą lepiej się czuły w akwarium. Osobniki trzymane pojedynczo stają się nieśmiałe, wycofane i apatyczne. Ryby dobrze czują się w akwarium towarzyskim z innymi gatunkami, są bardzo ruchliwe, pływaja ławicami, albo ukrywają się wśród roslinności.Przebywają głównie w środkowej części zbiornika.
Pomimo niewielkich rozmiarów wymagają dużego (powyżej 100 l) zbiornika, ponieważ tylko taki pomieści grupę, w której ryby będą czuły się komfortowo. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne, a całe akwarium dość obficie obsadzone roślinnością. Dobrze sprawdzą się również takie elementy wystroju jak korzenie, kawałki drewna czy liści. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru, Idealne dla tego gatunku będzie akwarium biotopu “czarnych wód”.
Ryba mało wymagająca, jeśli chodzi o dietę- przyjmuje w zasadzie wszystkie rodzaje pokarmów. Aby uzyskać najlepszą kondycję i ubarwienie, najlepiej oferować regularne posiłki z żywych oraz mrożonych ochotek i rozwielitek,
Rozmnażanie:
Gatunek łatwy do rozmnożenia. Ryby można sprowokować do tarła przez podniesienie temperatury wody o 2-3 stopnie. Samica składa 200-300 jaj swobodnie rozrzucając je po zbiorniku. Rodzice nie opiekują się potomstwem, a wręcz zjadają ikrę (najlepiej odłowić tarlaki po złożeniu jaj). Narybek wykluwa się po 2 dniach i przez pierwsze 2 dni żywi się zawartością woreczka żółtkowego. Po tygodniu maluchy swobodnie pływają po zbiorniku.