Dianema długowąsa
30 Sep 2016, Geschrieben von Kiryskowate, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Dianema długowąsa
Nazwa łacińska: Dianema longibarbis
Rząd: Sumokształtne
Rodzina: Kiryskowate (Callichtyidae)
Pochodzenie: Dorzecza Amazonki
Wielkość: 9 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 150 l
Temperatura wody: 22-26°C
Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-15°dGH
Pokarm: Żywy, mrożony i czasem suchy, mięsny w granulacie
Charakterystyka:
Dianema długowąsa (Dianema longibarbis) została odkryta w dorzeczach Amazonki. Ciała tych ryb akwariowych wyróżniają się torpedowym kształtem oraz szarobrunatnym zabarwieniem. Ryby posiadają parę wąsików, które skierowane są ku przodowi. Dorosłe osobniki osiągają do 9 cm długości. Jako że są to ryby stadne, chętnie przebywają w środowiskach wraz z przedstawicielami zarówno własnego gatunku, jak i z innymi gatunkami o podobnym usposobieniu i wielkości. Na ogół cechują się tym, że są spokojne i towarzyskie. Samica różni się od samca głównie tym, że jej ciało jest nieco smuklejsze.
Ryby dobrze czują się w środowiskach wielogatunkowych. Adekwatnie do ilości osobników, zbiornik nie powinien być mniejszy niż 80 cm długości. Na dnie powinien znajdować się dobrze przepłukany drobny żwir lub piasek. Zaleca się stosowanie przytłumionego oświetlenia. Efekt taki można uzyskać umieszczając w akwarium rośliny pływające. Dobrą decyzją będzie stworzenie scenerii z roślin, korzeni i kamieni. Odpowiednia temperatura dla tych ryb wynosi 22-26 °C. Woda powinna mieć odczyn 6.0-7.5 pH. Komfort zapewnią rybom regularne podmiany niewielkiej części wody.
Zjada pokarm żywy i mrożony. Chętnie żywi się larwami solowca i rurecznikami. Można im śmiało podawać pokarm granulowany przeznaczony dla ryb dennych.
Rozmnażanie:
Dianemie długowąsej należy pozostawić wybór w doborze partnera poprzez brak ingerencji w stado, ale też można samodzielnie dobrać najokrąglejszą samicę z właściwie rozwiniętym samcem i umieścić parę w osobnym akwarium. Samiec tworzy pieniste gniazdo skryte wśród roślinności, a samica składa w nim ikrę. Może to być nawet 300 jaj o średnicy 1,5 mm. Po ok. 5 dniach następuje wylęg, a do kolejnych 48 godzin narybek zaczyna być samodzielny. Młode osobniki można karmić larwami solowca.