Kirysek cytrynowy
15 Mai 2024, Geschrieben von Kiryskowate, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Kirysek cytrynowy
Nazwa łacińska: Corydoras polystictus
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Kiryskowate, kiryski (Callichthyidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 4 - 5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 80 l
Temperatura wody: 25-28°C
Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,5-7,2
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Kirysek cytrynowy (Corydoras polystictus) jest gatunkiem endemicznym, występującym w dorzeczu rzeki Paragwaj, w brazylijskim stanie Mato Grosso. Zamieszkuje niewielkie dopływy, strumienie, kanały oraz leśne rozlewiska. Siedliska te charakteryzują się woda i dużej zawartości garbników i miękkim, piaszczystym podłożem.
Jest to niewielki gatunek kiryska o typowej dla przedstawicieli tej rodziny sylwetce. Wzdłuż ciała posiada dwa rzędy płytek kostnych, a pierwsze promienie płetw piersiowych przekształcone są w twarde kolce. Pysk jest krótki, wyposażony w dolnie skierowany otwór gębowy oraz dwie pary wąsików. Ciało jest cytrynowożółte, mocno połyskujące, całe pokryte drobnymi czarnymi plamkami, najlepiej widocznymi na głowie ryby. Jak wszystkie kiryski- potrafi oddychać powietrzem atmosferycznym za pomocą jelita.
Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce są smuklejsze od samic oraz mają bardziej płaska linię brzuszną.
Kirysek cytrynowy to spokojna i niekonfliktowa ryba, która doskonale sprawdzi się w akwarium towarzyskim. Nie należy trzymać go dużymi i agresywnymi rybami, przy których stanie się wycofany i zastraszony.. Przedstawicieli tego gatunku najlepiej hodować w grupach składających się z minimum 6 osobników, dzięki czemu będą bardziej aktywne. Większość czasu spędzają w dennej części akwarium, od czasu do czasu podpływając pod powierzchnię, żeby zaczerpnąć powietrza. Czas aktywności przypada głównie na wieczór i noc, choć w niezbyt intensywnie oświetlonych akwariach można obserwować kiryski również w dzień.
Wymaga zbiornika o długości co najmniej 50 cm. Najlepiej odnajdą się w akwarium imitującym biotop “black water”. Dno należy wysypać piaskiem lub drobnym żwirem o zaokrąglonych krawędziach, ponieważ ostre mogłyby uszkodzić delikatne wąsiki. Najlepiej, gdyby podłoże było ciemne- wtedy ryby najlepiej prezentują swoje barwy. Jako dekoracji najlepiej użyć korzeni, gałęzi i kawałków drewna. Suche liście dębu lub buka wzmocnią naturalny efekt i zabarwią wodę na pożądany, herbaciany kolor. Roślinność nie jest konieczna, jednak można posadzić kilka wytrzymałych roślin o dużych liściach, na których kiryski będą mogły “odpoczywać”. Oświetlenie powinno być niezbyt intensywne, najlepiej stłumione przez rośliny pływające- należy jednak pamiętać o zapewnieniu rybom dostępu do powierzchni wody. W przypadku tego gatunku niezbędny jest dobry system filtrujący, ponieważ jest on wrażliwy na pogarszające się warunki wodne. Ważne jest też utrzymywanie podłoża w czystości.
Kiryski cytrynowe są w zasadzie wszystkożerne i bez problemu akceptują większość tonącego pokarmu. Można im podawać żywe i mrożone larwy owadów oraz tabletki denne dla kirysków. Ze względu na nocną aktywność najlepiej karmić wieczorem.
Rozmnażanie:
Brak informacji na temat rozmnożenia w niewoli- prawdopodobnie można spróbować postępować jak z innymi z rodzaju Corydoras.