Nazwa: Kirysek pigmej

Nazwa łacińska: Corydoras pygmaeus

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Brazylijska rzeka Rio Madeira

Wielkość: 3 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 5-15°dGH

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:
Kirysek pigmej, Corydoras pygmaeus w naturze zamieszkuje niewielkie dopływy oraz rozlewiska rzeki Madeira w Brazylii. Przyczyną nazwy jest niewielki rozmiar ryby- dorasta maksymalnie do 2-3 cm. Kształtem nie różni się od reszty kirysków. Ciało jest koloru oliwkowego z ciemnymi kropkami i wyraźnie jaśniejszym brzuszkiem koloru srebrzystobiałego. Wzdłuż ciała od czubka pyszczka przez oko do nasady płetwy ogonowej biegnie czarny pas. Płetwy są bezbarwne. Samice kirysków są nieco większe i bardziej zaokrąglone w okolicach brzucha.

Jest ryba stadną, dlatego powinien być trzymany w grupach składających się z minimum 6 osobników. Kiryski trzymane pojedynczo stają się nieśmiałe i wycofane. Są łagodne oraz bezkonfliktowe i doskonale nadają się do akwarium towarzyskiego, jednak nie należy ich trzymać z większymi rybami, które mogłyby je zdominować. Dobrze odnajdą się w jednym akwarium z niedużymi pielęgnicami oraz w krewetkarium. W przeciwieństwie do większych kirysków przebywają zarówno przy dnie, jak i w środkowej części akwarium. Oddycha zarówno tlenem rozpuszczonym w wodzie, jak i powietrzem atmosferycznym (przez jelito). Żyje 3 do 5 lat.

Zbiornik dla Kirysków karłowatych powinien być niski, szczelnie przykryty. Oświetlenie niezbyt mocne lub ograniczone przez rośliny pływające. Dno zbiornika powinno być wysypane miękkim piaskiem w ciemnym kolorze. Rośliny o szerokich liściach osłaniających dno akwarium przed światłem. Mile widziane przez kiryski są dekoracje w postaci kawałków drewna i korzeni. Należy unikać dekoracji o ostrych krawędziach. Wymagana woda lekko kwaśna, miękka lub średni twarda o temperaturze 22-26 stopni Celsjusza.

Pokarm jakim należy karmić kiryski  powinien być dostosowane wielkością do ich malutkich pyszczków. Może to być suchy, płatki, granulki i tabletki dla ryb dennych. Mrożony to może być drobna ochotka, artemia, larwa komara czarnego, siekane rureczniki.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie kirysków w warunkach akwarium jest dość proste. Tarło należy przeprowadzić w osobnym zbiorniku z dużą ilością roślin drobnolistnych np. mchów. W akwarium powinno znaleźć się więcej samców niż samiczek. Kiedy samice są już wyraźnie grubsze, należy podmienić część wody na chłodniejszą oraz silnie ją natleniać. Rozród trwa dość długo, samiczka może złożyć nawet 100 jajek, przy czym każde jajko składa osobno. Tarlaków nie trzeba odławiać ponieważ nie zjadają ikry, dlatego mogą rozmnożyć się i w akwarium ogólnym pod warunkiem, że nie mam w nim ryb które mogłyby zjeść ikrę. Trzeba szczególnie uważać, żeby ikra nie zaczęła pleśnieć. W tym celu można do wody dodać szyszki olchy. Wyleg trwa od 3 do 5 dni. Narybek należy karmić najdrobniejszym planktonem. Ze względu na malutkie rozmiary tych młodych rybek akwariowych filtracja powinna odbywać się za pomocą filtra gąbkowego napędzanego napowietrzaczem.

Inne ciekawe gatunki kirysów: Kirys czarny, Kirys albinos, Kirysek panda (pandowaty), Kiryśnik czarnoplamy, Kirys spiżowy, Kirysek pstry.

 

Galeria