Nazwa: Kirys pstry, Kirys srokaty

Nazwa łacińska: Corydoras paleatus

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: południowo wschodnia Brazylia, Urugwaj

Wielkość: do 7 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 21-25°C

Parametry wody: pH 6,5-7,0 GH 2-20°dGH

Pokarm: suchy (granulowany i tabletki), żywy i mrożony

Charakterystyka:
Kirys pstry (Kirysek pstry) występuje naturalnie na terenie Ameryki Południowej. Zamieszkuje strumienie i rzeki oraz rozlewiska na terenie Brazylii i Urugwaju. Należy do nielicznej grupy ryb rozmnażanych w akwariach od ponad 100 lat. Dorosłe osobniki mogą mieć maksymalnie 7 cm długości. Ich ciała są brązowawe, naznaczone ciemnymi plamkami. Płetwy są szarawe z rzędami ciemnych cętek. Można również spotkać odmiany z dłuższymi płetwami oraz albinosy. Albinizm jest dla tego gatunku dziedziczny. Samce są nieco mniejsze od samic, a prócz rozmiaru wyróżnia je ostro zakończona płetwa grzbietowa. Kirysy zamieszkują denne obszary zbiornika. Są rybami przystosowanymi do życia w warunkach deficytu tlenowego, co jakiś czas podpływają do powierzchni, aby zaczerpnąć powietrza. Najlepiej czują się w grupach liczących min. 6 osobników, wykazują wtedy pozytywne, naturalne zachowania. Ich usposobienie jest raczej spokojne i towarzyskie. Nie są płochliwe, ale potrafią skutecznie ukryć się przed wzrokiem ciekawskich.

Ich hodowla nie nastręcza większych problemów. Zbiornik odpowiedni dla przedstawicieli tego gatunku powinien mieć pojemność 80 litrów. Roślinność jak i pozostałe elementy scenerii powinna mieć łagodnie zakończone brzegi, iż ryby te można łatwo uszkodzić. Lubią przegrzebywać piasek w poszukiwaniu jedzenia, więc warto się na niego zdecydować dobierając podłoże zbiornika. Źle znoszą zbyt ciepłą wodę – temperatura nie powinna być wyższa niż 28°C. Osobniki mogą przebywać w akwariach wielogatunkowych, pod warunkiem że ich towarzystwem będą ryby podobnym rozmiarze i łagodnym usposobieniu. Nie są wybredne w kwestii pożywienia. Ryby przepadają za pokarmem zarówno suchym, żywym i mrożonym. Najbardziej lubią zbierać pokarm z dna zbiornika.

Rozmnażanie:
Kirysek pstry rozmnaża się dość łatwo i często bez ingerencji akwarysty. Jeśli chcemy mieć kontrolę nad rozmnażaniem, można przenieść ryby do specjalnego zbiornika i tam zapewnić im sprzyjające warunki. Aby utworzyć środowisko tarliskowe należy zaopatrzyć się w nieco mniejsze akwarium o długości ok. 45 cm. Na jedną samicę powinno przypadać dwóch samców. Osobniki należy obficie nakarmić żywym pokarmem. Na chęci do rozmnażania pozytywnie wpłynie podmiana wody na nieco chłodniejszą. Samica składa kilkaset jaj, z których po ok. 6 dniach wylęgają się młode. Można podawać im mniejsze pokarmy żywe, larwy solowca. Dorosłe osobniki należy oddzielić od narybku, gdyż ryby mogą uszkodzić się wzajemnie podczas pływania.

Inne ciekawe gatunki kirysów: Kirys czarny, Kirys albinos, Kirysek panda (pandowaty), Kirysek karłowaty, Kiryśnik czarnoplamy.

Galeria