Nazwa: Kirysek siatkowany

Nazwa łacińska: Corydoras reticulatus

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 7-8 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 80l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Kirysek siatkowany (Corydoras reticulatus) pochodzi z peruwiańskiej części Amazonki na wysokości Iquitos. Ma srebrzyste ciało o typowej dla kiryskowatych sylwetce. Głowę i tulów w całości pokrywa brązowo-brunatny mozaikowy wzór, przypominający siatkę. Wszystkie płetwy są przejrzyste, na płetwie ogonowej wzór układa się w pasy biegnące w poprzek promieni. W górnej części płetwy grzbietowej widoczna jest trójkątna, czarna plama.

Płeć dość trudna do odróżnienia. Samice są nieco większe i bardziej okrągłe. Samce z kolei mają ostrzej zakończoną płetwę grzbietową, która u samic jest delikatnie zaokrąglona.

Kirysek siatkowany to spokojny i ugodowy gatunek, który doskonale sprawdzi się w akwarium towarzyskim. Najlepiej trzymać grupę składającą się minimum z 6 osobników, wtedy ryby są śmielsze i bardziej aktywne. Nie należy umieszczać ich w zbiorniku z dużymi i agresywnymi gatunkami, które mogłyby je zastraszyć i zdominować. Przebywa głównie w dennej części akwarium, przeszukując podłoże w poszukiwaniu pokarmu. Od czasu do czasu podpływa do powierzchni wody, aby zaczerpnąć powietrza przez jelito. Jest aktywny zarówno nocą, jak i w ciągu dnia.

Akwarium dla przedstawicieli gatunku powinno być niezbyt gęsto obsadzone roślinami. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Szorstkie podłoże może spowodować uszkodzenie wąsików. Do dekoracji najlepiej użyć okrągłych kamieni, korzeni i kawałków drewna. Należy też zapewnić rybom dużą liczbę kryjówek. Najlepiej czuje się w zbiorniku, w którym panuje półmrok, w akwarium z wieloma gatunkami należy zadbać, aby znalazły się zacienione miejsca, na przykład przez roślinność pływającą. Wymaga wydajnej filtracji oraz regularnego czyszczenia dna z resztek. Zjada w zasadzie wszystkie pokarmy opadające na dno. Dieta powinna być zróżnicowana i zawierać również świeże lub mrożone pokarmy mięsne, takie jak artemia czy tubifexy.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat rozmnażania w akwarium.

Galeria