Nazwa: Kirysek smugopłetwy

Nazwa łacińska: Corydoras robinae

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 6-7 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >80 l

Temperatura wody: 21-26°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Corydoras robinae (Kirysek smugopłetwy, Corydoras robinae)
zamieszkuje w naturze wody rzeki Rio Negro oraz jej dopływy. W porównaniu do innych kirysków ma nieco smuklejszą sylwetkę oraz ostrzej zakończony pysk. Posiada jasne, srebrzyste ciało, miejscami przybierające różowy odcień, szczególnie w okolicach skrzeli. Brzuch ryby jest jasny. Wzdłuż ciała, wraz z płetwą grzbietową i ogonową ciągną się czarne plamy tworzące pasy. Jest jedynym przedstawicielem Corydoras o takim deseniu na płetwie grzbietowej i ogonowej. Wzór ten pojawia się też czasami (choć nie zawsze) na płetwie odbytowej, natomiast płetwy piersiowe są przejrzyste.

Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samice są odrobinę większe i bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych od samców. Jak wszystkie kiryski powinien być hodowany w grupie składającej się minimum z 4-6 ryb. Ponieważ jest łagodnie usposobiony, bardzo dobrze nadaje się do akwarium towarzyskiego, jednak należy unikać trzymania tych kirysków razem z dużymi i bardzo aktywnymi rybami, które mogłyby je zdominować. Przebywa głównie w dennej części akwarium, od czasu do czasu podpływa do powierzchni, żeby zaczerpnąć powietrza. Jest aktywny głównie wieczorem i nocą.

Wymaga akwarium o pojemności co najmniej 80 litrów. Dno najlepiej wysypać piaskiem lub drobnym żwirem o zaokrąglonych krawędziach, żeby nie narażać ryby na uszkodzenie wąsików. Jako dekoracji można użyć kamieni, korzeni oraz kawałków drewna. Gatunek ten potrzebuje dużej ilości kryjówek. Zbiornik powinien być częściowo obsadzony roślinnością, szczególnie szerokolistną, na której ryby będą mogły odpoczywać. Akwarium powinno być słabo oświetlone, lub przynajmniej zapewniać zacienione miejsca. Gatunek ten jest szczególnie narażony na infekcje wąsików, wskutek zanieczyszczeń wody i podłoża, wymaga więc wydajnej filtracji oraz regularnego czyszczenia dna z resztek.

Kirysek smugopłetwy jest rybą wszystkożerną, która bez oporów przyjmuje suchą karmę. Od czasu do czasu warto podawać im świeże albo mrożone larwy owadów lub skorupiaki.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie tego gatunku nie zawsze kończy się sukcesem, niemniej jest możliwe w akwarium. Aby zachęcić ryby do tarła należy podmienić 50-70% wody na chłodniejszą oraz zwiększyć jej napowietrzenie. Najlepiej rozmnażają się w grupach z przewagą samców, jednak nie więcej niż 2 samce na jedną samicę. Gody rozpoczyna gonitwa po zbiorniku, kiedy to samce starają się o względy partnerek. Samice składają jaja na powierzchni szyby, dużych liści lub w miejscach o zwiększonym przepływie wody. Po zauważeniu ikry najbezpieczniej jest odłowić ikrę (do zbiornika z tą samą wodą) lub tarlaki. Larwy wylęgają się po około 3-4 dniach i przez kolejne 3 dni absorbują zawartość woreczków żółtkowych. Po tym okresie młode można karmić larwami solowca lub artemią.

Galeria