Nazwa: Kirys spiżowy, Kirys metaliczny

Nazwa łacińska: Corydoras aeneus

Rząd: Sumoksztaltne

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Argentyna, Wenezuela

Wielkość: do 8 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 21-25°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-15°dGH

Pokarm: suchy (granulowany, tabletki), mrożony, żywy

Charakterystyka:
Kirysek spiżowy zamieszkuje Amerykę Południową, a konkretnie Argentynę i jej okolice. Występuje zarówno w strumieniach, rzekach jak i jeziorach. Jest to bardzo popularny i ceniony przez akwarystów gatunek, ponieważ dobrze oczyszcza dno z resztek pokarmu i nie jest kłopotliwy w hodowli. Te efektowne ryby dorastają do 8 cm długości. Ich ciało jest zbudowane z dwóch rzędów płytek kostnych. Górna część ich ciał ma szarawo-zielony, metaliczny odcień, podczas gdy dolna jest jasnoszara. Znane są też inne odmiany barwne tej ryby: albinos, złoty, złoto- miedziany, a nawet czarny. Poza tym ubarwienie kirysa może być różne w zależności od warunków w jakich przebywa. Łuski nachodzą na siebie tworząc swoisty pancerz, który chroni rybę przed drapieżnikami. Promienie płetw brzusznych są przekształcone w kolce. Osobniki oddychają dodatkowo przez jelita, więc często podpływają do powierzchni wody zaczerpnąć powietrza atmosferycznego. Płeć jest trudna do rozróżnienia. Samice są nieco bardziej zaokrąglone i większe. Samiec ma za to wyższą i ostrzej zakończoną płetwę grzbietową. Są gatunkiem stadnym, należy hodować je w grupach liczących min. 6 osobników. Wtedy są spokojniejsze, lepiej się czują (nie są zestresowane)
i efektowniej prezentują.

Kirysek Spiżowy doskonale odnajdzie się w akwarium o długości 60 cm. Warto wzbogacić środowisko
w korzenie i rośliny, które stworzą rybom kryjówki i zakamarki. Dno najlepiej wyściełać piaskiem i drobnym żwirem kwarcowym. Elementy składające się na scenerię powinny być gładko zakończone, gdyż ryby mogłyby uszkodzić swoje wąsiki szukając pożywienia na płaszczyznach o chropowatych powierzchniach. Mogą żyć w akwariach wielogatunkowych, jeżeli pozostałe ryby nie są dużo od nich większe. Osobniki łatwo przystosowują się do nowych warunków. Najlepiej czują się w wodzie o temperaturze 21-25°C, twardości 5 – 15 ºdGH i pH 6.0 – 7.5.

Kiryski spiżowe są wszystkożerne. Chętnie jedzą pokarm suchy, mrożony jak i żywy. Z chęcią zbierają z dna kawałki pokarmu. Na rynku można spotkać wiele rodzajów suchej karmy przeznaczonej dla tej rodziny ryb.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Najczęściej dochodzi do niego samoczynnie, w dobrze utrzymanych akwariach. Najlepiej rozmnażać je w grupie, gdzie na każdą samicę przypadają 2 samce. Należy karmić je obficie żywym pokarmem, a temperaturę wody zmniejszyć o 5°C. Przed tarłem osobniki będą bardzo ruchliwe i energiczne. Rozmnażając osobniki w grupach można otrzymać nawet kilkaset jaj. Po zauważeniu ikry lepiej jest odłowić starsze osobniki. Po ok. 3 dniach następuje wylęg, a młode chętnie spożywają larwy solowca i rureczniki.

Ciekawostki:
Specyficznym zachowaniem tego gatunku jest „mruganie” do hodowcy. Tak naprawdę kirysy spiżowe poruszają gałką oczną aby ją oczyścić z osadu, co sprawia wrażenie, jakby mrugały.

Inne ciekawe gatunki kirysów: Kirys czarny, Kirys albinos, Kirysek panda (pandowaty), Kirysek karłowaty, Kiryśnik czarnoplamy.

Galeria