Nothobranchius kilomberoensis
10 gru 2017, Posted by Nothobranchiidae, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Brak polskiej nazwy
Nazwa łacińska: Nothobranchius kilomberoensis
Rząd: Karpieńcokształtne, Zębokarpiokształtne, Zębokarpie (Cyprinodontiformes)
Rodzina: Nothobranchiidae
Pochodzenie: Afryka
Wielkość: 3,5-4 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 30l
Temperatura wody: 22-27°C
Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,0
Pokarm: Żywy, mrożony
Charakterystyka:
Nothobranchius kilomberoensis to gatunek endemiczny, zamieszkujący sezonowo wysychające zbiorniki wodne na terenie Tanzanii, bogato porośnięte roślinnością. Jest to niewielka ryba o wrzecionowatej, spłaszczonej bocznie sylwetce. Płetwa grzbietowa silnie przesunięta do tyłu. Samce osiągają do 3,5 cm długości, natomiast samice do 4 cm. Dymorfizm płciowy bardzo wyraźny. Samce są intensywnie wybarwione, turkusowo czerwone z wyraźniejsza czerwoną plamą na w dolnej części głowy i na brzuchu. Ogon i płetwa ogonowa samca jest intensywnie czerwona, a pozostałe płetwy turkusowe lub błękitne, niekiedy z drobnymi czerwonymi plamkami gównie u nasady. Samica słabo wybarwiona, delikatnie różowa w okolicy głowy z przejrzystymi płetwami.
Gatunek bardzo aktywny, pływający głównie w górnej i środkowej części zbiornika. Ryby najlepiej czują się w akwarium gatunkowym w małej grupie haremowej. Ze względu na dużą aktywność i specyficzne wymagania nie nadają się do zbiornika towarzyskiego.
Dla grupy składającej się z dwóch samic i samca wystarczy akwarium do pojemności 30 l. Zbiornik powinien być obficie obsadzony roślinnością, szczególnie drobnolistną. Mile widziane również rośliny pływające, które rozproszą światło. Jako dekoracji można również użyć korzeni, drewna i kamieni. Podłoże najlepiej ciemne. Wymagają czystej wody o umiarkowanym przepływie.
Ryby należy karmić drobnym pokarmem mięsnym, żywym lub mrożonym. Chętnie przyjmują larwy komarów i siekane nicienie. Najlepiej podawać jest pokarm kilka razy dziennie w niewielkich porcjach.
Rozmnażanie:
W związku z życiem w wysychających zbiornikach, przedstawiciele tego gatunku osiągają dojrzałość płciową zaledwie w kilka tygodni. Samica składa jaja w torfie lub na podłożu wśród drobnolistnej roślinności. Nowe jaja mogą pojawiać się nawet codziennie. Ikra jest w stanie przetrwać w suchym środowisku 2-4 miesięcy. Młode wylęgają się po ponownym zalaniu jaj wodą. Narybek można karmić artemią i pantofelkiem.