Proporczykowiec wielobarwny
06 lis 2020, Posted by Nothobranchiidae, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Proporczykowiec wielobarwny
Nazwa łacińska: Aphyosemion bitaeniatum
Rząd: Karpieńcokształtne, zębokarpiokształtne, zębokarpie (Cyprinodontiformes)
Rodzina: Afrokarpieńcowate (Nothobranchiidae)
Pochodzenie: Afryka
Wielkość: 4-4,5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 60 l
Temperatura wody: 24-30 °C
Parametry wody: miękka do średnio twardej, pH 5,0-6,5
Pokarm: żywy, suchy, mrożony
Charakterystyka:
Proporczykowiec wielobarwny (Aphyosemion bitaeniatum) pochodzi z Afryki (południowe Togo, południowy Benin i południowa Nigeria). Występuje w potokach i małych strumieniach na obrzeżach lasów deszczowych.
Posiada smukłą, wydłużoną sylwetkę o nieco przesuniętej do tyłu wąskiej płetwie grzbietowej o wydłużonych promieniach. Występuje w wielu odmianach barwnych. Najczęściej spotykane w sprzedaży są odmiany z dominującym kolorem niebiesko- turkusowym i pomarańczowymi elementami. Wspólną cechą występującą u wszystkich samców jest czarny pasek ciągnący się wzdłuż linii bocznej, oraz drugi- mniej wyraźny- tuż nad brzuchem ryby. Płetwa grzbietowa pokryta jest czarnymi punkcikami, które niekiedy występują również na reszcie ciała. Samice są znacznie mniej wybarwione, z wyraźnymi ciemnymi paskami, niekiedy o niemal przeźroczystych płetwach.
Dymorfizm płciowy bardzo wyraźny. Poza różnicami w ubarwieniu- samice mają mniejsze i bardziej zaokrąglone płetwy (bez wydłużonych promieni), są tez nieco mniejsze od samców.
Aphyosemion bitaeniatum jest spokojną rybą i może być trzymany w akwarium towarzyskim z innymi gatunkami o podobnych rozmiarach i usposobieniu. Najlepiej zdecydować się na niewielka grupę haremową, ponieważ obecność kilku samców może skończyć się aktami agresji. Ze względu na możliwość krzyżowania się gatunków, lepiej nie trzymać ich z innymi proporczykowcami. Ryby są bardzo aktywne, głównie w ciągu dnia, przebywają najczęściej w górnej partii akwarium, mogą wykazywać tendencję do podgryzania płetw innym rybom.
Dla jednej grupy haremowej wystarczy zbiornik o pojemności 60 litrów. Dno należy wysypać piaskiem. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością oraz wyposażone w duże ilości kryjówek. Oświetlenie niezbyt intensywne, najlepiej rozproszone przez rośliny pływające. Ryby te najładniej prezentują się na ciemnym tle, wtedy też najintensywniej się wybarwiają. Konieczna jest szczelna pokrywa, ponieważ mogą wyskakiwać ze zbiornika. Wymagana dobra filtracja oraz regularne podmiany wody, ponieważ gatunek ten jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia.
W naturalnym środowisku żywi się głównie wodnymi bezkręgowcami. W hodowli podstawę pożywienia powinny stanowić żywe lub mrożone pokarmy, takie jak: larwy komarów, dafnia , larwy wodzienia, oczliki i rureczniki.
Rozmnażanie:
Gatunek dość łatwy do rozmnożenia w akwarium. Najskuteczniejszą metodą jest użycie zbiornika tarliskowego. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samca od samic i przez 1-2 tygodnie intensywnie karmić dobrej jakości żywym pokarmem. Po tym czasie należy umieścić tarlaki w niewielkim akwarium (około 20 l ), zaciemnionym i wyposażonym w drobnolistne rośliny lub sztuczne mopy. Woda powinna mieć temperaturę 28-29 °C, być miękka i kwaśna.
Tarło odbywa się blisko powierzchni wody lub przy dnie. Jedna samica może złożyć od 30 do 60 jaj. Ikrę najlepiej odłowić , ponieważ może być zjedzona przez tarlaki. Jaja są wrażliwe na światło i zmianę parametrów wody, mogą też pleśnieć. Wylęg następuje po około 14 dniach. Przez pierwsze dni maluchy pochłaniają zawartość woreczków żółtkowych, potem trzeba je karmić dwa artemią lub drobnym zooplanktonem. Należy bardzo uważać na jakość wody i podawanych pokarmów, ponieważ narybek jest bardzo wrażliwy na pasożyty.