Nazwa: Drobniczka jednodniówka

Nazwa łacińska: Heterandria formosa

Rząd: Karpieńcokształtne

Rodzina: Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie: Floryda i Karolina Południowa w Stanach Zjednoczonych

Wielkość: samiec do 2 cm a samica do 4 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 20 l

Temperatura wody: 20-26 °C

Parametry wody: pH 6,0-8,0 GH 6-25° dGH

Pokarm: suchy, drobny mrożony i żywy, warto dodawać do menu pokarm roślinny

Charakterystyka:
Drobniczka jednodniówka (Heterandria Formosa) pochodzi z Ameryki Północnej od Południowej Karoliny do Luizjany. Zamieszkuje słodkie jak i lekko słone wody tego kontynentu. Jest jedną
z najmniejszych żyworodnych ryb hodowlanych na świecie; samica osiąga 3,5 cm długości, a mniejszy od niej samiec zaledwie 2 cm. Ciała ryb są wrzecionowate, mają jasny brzuch i szaro oliwkową część grzbietową. Wyróżniają się ciemną plamą na płetwie grzbietowej oraz ciemnym pasem, ciągnącym się od pyska do części ogonowej ryby. Osobniki tego gatunku mają spokojne usposobienie, najczęściej poruszają się w górnej i środkowej części zbiornika.

Rozmiary akwarium powinny być dobrane do ilości hodowanych ryb. Dwóm osobnikom wystarczy zbiornik o długości 30 cm, bogato obsadzony roślinami, również przypowierzchniowymi i dobrze naświetlony. Odpowiednia temperatura wody to temperatura pokojowa, czyli ok. 20-26 °C a parametry 6.0 – 8.0 pH. Ryb nie należy hodować w jednym akwarium z innymi gatunkami, gdyż mało energiczne
i niewielkich rozmiarów osobniki szybko mogą zostać odsunięte od pokarmu a w towarzystwie większych gatunków stają się płochliwe. Jeśli już trzymamy je w akwarium wielogatunkowym to z rybami typowymi dla nano zbiorników o bardzo spokojnym usposobieniu oraz niezbyt energicznej ruchliwości.

Drobniczka jednodniówka żywi się rozdrobnionym pokarmem suchym lub mniejszych rozmiarów żywym i mrożonym. Można również podawać mikro granulat. Dietę starami się maksymalnie urozmaicić.

Rozmnażanie:
Drobniczki nie wymagają specjalnych warunków do rozmnażania i proces ten nie jest trudny do osiągnięcia w warunkach domowych. Należy umieścić w akwarium kilka samic i samców. Po krótkiej gonitwie samiec zapładnia brzemienną samicę. Nasienie pozostaje w jej jajowodach, dzięki czemu może bez udziału samca kilkakrotnie rodzić potomstwo. Ciąża trwa około 2-3 tygodni, a po tym, jak pojawi się pierwszy narybek, samica może urodzić jeszcze 1-10 partii osobników. Dojrzałe ryby z reguły nie zjadają młodszych przedstawicieli i przy osłonie drobnolistnych roślin istnieje duża szansa, iż młode przeżyją. Osobniki po urodzeniu są wystarczająco duże, by jeść np. larwy solowca. Ich dorastanie przebiega dosyć szybko. Po ok. 3 tygodniach mogą osiągnąć dojrzałość płciową.