Limka czarnopręga
07 wrz 2016, Posted by Od 30 L do 120 L, Piękniczkowate, Ryby akwariowe inNazwa: Limka czarnopręga, Limka garbatka, Garbatka
Nazwa łacińska: Limia nigrofasciata
Rząd: Karpieńcokształtne (Cyprinodontiformes)
Rodzina: Piękniczkowate (Poeciliidae)
Pochodzenie: Haiti
Wielkość: 5-7 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 60 l
Temperatura wody: 23 -28°C
Parametry wody: Średnio twarda, neutralna lub lekko zasadowa
Pokarm: Żywy, suchy i mrożony
Charakterystyka:
Limia nigrofasciata (Limka czarnopręga) w swoim naturalnym środowisku zamieszkuje słodkie i słonawe wody stojące Haiti. Charakteryzuje się drobnym, wrzecionowatym ciałem o odznaczającym się, okrągłym brzuchu i wyraźnie zwężonej części ogonowej. Ich ubarwienie jest żółte w odcieniu cytrynowym a w poprzek ciała biegnie kilka czarnych pasów. Brzuch jest srebrzysto- biały. Samce osiągają wielkość około 5 cm, samice są trochę większe- do 7 cm. Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Poza różnicą w wielkości występuje kilka cech pozwalających na rozróżnienie płci. Samce mają większa i kolorową płetwę grzbietową, która u samic jest niepozorna i niemal przejrzysta. Płetwa odbytowa samców przekształcona jest w gonopodium. W dorosłych samców uwidacznia się także charakterystyczny garb, który powiększa się wraz z wiekiem.
Limki (Limia nigrofasciata) są rybami stadnymi, dlatego warto je trzymać w grupach po minimum 10 sztuk. Są ruchliwe
i towarzyskie, z powodzeniem można je trzymać z gatunkami o podobnych upodobaniach. Należy unikać hodowania ich z pokrewnymi gatunkami, ponieważ mogą się z nimi krzyżować. Przebywają głównie w środkowej części zbiornika. Młode osobniki zazwyczaj tworzą ławice, natomiast dojrzałe zaczynają przejawiać nieznaczny terytorializm, w związku z tym można zauważyć oddzielanie się pojedynczych par od stada.
Akwarium dla Limki czarnopręgiej powinno być obficie osadzone roślinnością po bokach z pozostawieniem otwartej przestrzeni do pływania. Ryby te są bardzo wymagające, jeśli chodzi o parametry wody, powinna być zasadowa lub o neutralnym odczynie, dość twarda. Niektórzy uważają, że lepiej czuje się o wodzie o nieznacznym zasoleniu (1 łyżeczka soli na 10l). Optymalna temperatura zawiera się między 23 a 28°C. Zbiornik musi być regularnie czyszczony (odmulany), ponieważ ryby te są żarłoczne i emitują dużo produktów przemiany materii, natomiast źle znoszą dużą ilość związków azotu w wodzie.
Ryby preferują drobny pokarm mięsny, głównie małe bezkręgowce. Uzupełnieniem diety powinien być pokarm roślinny, który Limki w dużym zakresie organizują sobie same, objadając szyby z glonów. Jako, że są bardzo żarłoczne, dlatego należy uważać, żeby ich nie przekarmiać.
Rozmnażanie:
Limka czarnopręga jest dość łatwą do rozmnożenia rybą żyworodną. Mnożą się (choć nie nadmiernie) bez ingerencji akwarysty a zapłodnienie następuje wewnętrznie. Kotną samice można rozpoznać po zaokrąglonym brzuchu i czarnej kropce w okolicach odbytu. Ciężarną można przenieść do oddzielnego zbiornika, choć nie jest to konieczne. Ciążą trwa kilka tygodni, po których samica rodzi od 20 do 60 całkowicie samodzielnych rybek. Odstępy między miotami wynoszą od 4 do 10 tygodni. Młode warto odseparować od dorosłych ponieważ mogą zostać zjedzone. Można je ponownie wpuścić do wspólnego zbiornika z rodzicami, gdy osiągną wielkość około 1 cm. Zdarza się, że młode samiczki rodzą nierozwinięte zarodki a nawet ikrę.