Nazwa: Molinezja balonowa

Nazwa łacińska: Poecillia latipinna

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Piękniczkowate

Pochodzenie: Ameryka Środkowa

Wielkość: 6 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 22-28°C

Parametry wody: pH: 7,0-8,0 GH 15-25°dGH

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony - ważnym elementem diety jest pokarm roślinny

Charakterystyka:
Molinezja balonowa (Poecillia latipinna) to sztucznie wyhodowana przez człowieka odmiana molinezji. Bardzo ruchliwa, choć ze względu na swoją budowę ciała pływa dość powoli. Gatunek ten ma liczne wady, takie jak zdeformowany kręgosłup i z tego powodu balonówki mają problemy z pływaniem i nie mogą przebywać w akwariach gdzie nurt wody jest zbyt mocny. Molinezje balonowe często chorują i żyją dość krótko. Mimo to są dość popularne ze względu na swój efektowny i wyjątkowy wygląd. Odpowiednio pielęgnowane mogą okazać się pięknym nabytkiem do naszego akwarium słodkowodnego.

Ryby te mają piękne, żółte ubarwienie z białymi paskami przebiegającymi wzdłuż tułowia. Gdzieniegdzie pojawiają się czarne plamki ale na rynku można spotkać wiele odmian kolorystycznych od srebrnych, przez złote do czarnych. Ryba ma dość wysoki tułów i jest bardzo zaokrąglona. Płetwy posiadają bardzo cienkie, prawie przezroczyste końce. Dorosłe osobniki osiągają długość do 6 cm. Samice można rozpoznać po większych rozmiarach.

Akwarium dla tego gatunku powinno mieć przynajmniej 60 litrów. Powinno być dobrze przykryte, mocno oświetlone i gęsto obsadzone roślinnością. Woda musi być miękka lub średnio twarda, o temperaturze 22-28 stopni Celsjusza i pH 7 do 8. Dobrze jest też do wody dodawać sól morską w ilości 1 łyżeczka na 10l wody.

Molinezja balonowa nie jest rybą bardzo wymagającą jeśli chodzi o pokarm. Pamiętać należy aby ich dieta była bogata w składniki roślinne. Najlepiej karmić ją pokarmem suchym, płatkami roślinnymi, a także podawać od czasu do czasu pokarmy mrożone i żywe np. larwy owadów lub grubszy pokarm. Rybki mogą też podskubywać delikatne niektóre roślinki lub zjadać z nich glony.

Rozmnażanie:
Balonówki są rybami żyworodnymi. Aby zachęcić je do rozrodu najlepiej podwyższyć temperaturę wody do około 28 stopni Celsjusza. Za jednym razem rodzi się od 10 do 20 młodych. Rodzice mają tendencję do zjadania potomstwa, dlatego należy dorosłe ryby odseparować od narybku. Można do tego użyć kotnik plastikowy. Młode balonówki rosną bardzo szybko, ale charakteryzują się też sporą umieralnością. Dorosłości może dożyć około 40 % wszystkich młodych.

Galeria