Nazwa: Molinezja żaglopłetwa

Nazwa łacińska: Poecillia velifera

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Piękniczkowate

Pochodzenie: Ameryka Środkowa

Wielkość: samiec 15 cm a samica 18 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 24-28°C

Parametry wody: pH: 7,5-8,5 GH 10-25°dGH

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:
Molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera)
– jest rybą stosunkowo dużą o specyficznych wymaganiach rodzaju Poecilia , płetwa grzbietowa u tego gatunku ma kształt dużego rozmiaru żagla. Ta odmiana molinezji żyje w wodach strefy przybrzeżnej w południowo-wschodnim Meksyku, głównie w półwyspie Jukatanu. Żyją również w słonych wodach w ujściu rzek. W środowisku naturalnym samica może mieć do 18 cm długości a samiec do do 15 cm. W akwarium są ok. 2 cm mniejsze. Samiec charakteryzuje się gonopodium i mocno rozłożystą płetwą grzbietową, którą podczas rozrodu stawia jak żagiel aby zauroczyć samicę i wyeliminować konkurencję. W handlu jest wiele rodzajów Molinezji żaglopłetwej o rozmaitej barwie, formie ciała i płetw.

Nie trudno je pomylić z niemal taką samą Molinezją szerokopłetwą (Poecilia latipinna). Molinezja szerokopłetwa ma mniejsze wymiary i dochodzi do 10 cm wielkości. Na jej płatwie grzbietowej występują ciemniejsze plamki nieregularnych kształtów, które u Moliznezji żaglopłetwej są jaśniejsze i bardziej zaokrąglone. Ryba ta jest wszystkożerna i pod tym kątem nie sprawia żadnych kłopotów. Można ją karmić zróżnicowanymi pokarmami suchymi, mrożonymi, żywymi m.in. larwy komarów, dafnie, siekane dżdżownice, wodzień. Koniecznym elementem diety jest u tych ryb pokarm roślinny m.in. płatki ze spiruliną, mini granulat czy siekany szpinak. Ryba bardzo chętnie skubie glony z roślin.

Mała grupa ryb wymaga dużego akwarium z wielką przestrzenią do pływania o czym często zapominają akwaryści wpuszczając je do małych zbiorników rzędu 50-60 litrów. Zbiornik powinien być mocno oświetlony, o stałej temperaturze i obsadzony roślinami. Woda powinna być lekko słonawa i dobrze filtrowana. Zaleca się cotygodniowe podmiany 10-20 % wody ponieważ ryba jest wrażliwa na parametry
i jakość wody.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie tej odmiany Molinezji w stosunku do innych żyworodków może być kłopotliwe. Dobrze poinformowani hodowcy rozdzielają zimą samice i samców, w efekcie czego rozmnażają się one na wiosnę. Przy dobrym klimacie młode mogą żyć w przydomowym basenie. Samce przy zalotach ganiają samice warto więc stosować rozmnażanie w haremie 2-3 samice i jeden samiec. Dorosła samica może mieć co 4-8 tygodni.

Galeria