Akarka czerwonobrzucha
07 kwi 2016, Posted by Od 120 L do 450 L, Pielęgnicowate, Ryby akwariowe inNazwa: Akarka czerwonobrzucha
Nazwa łacińska: Laetacara dorsigera
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Brazylia, Boliwia, Paragwaj i Północna Argentyna
Wielkość: do 9 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 100 l
Temperatura wody: 20-30°C
Parametry wody: pH 6,6-7,5 GH 1-20°dGH
Pokarm: żywy i mrożony oraz rzadziej suchy - granulat, płatki
Charakterystyka:
Ryba pochodzi z Ameryki Południowej gdzie zamieszkuje głównie Brazylię i Paragwaj. Można ją spotkać w strumieniach, na bagnach i w jeziorach powstałych na terenach gdzie przepływają rzeki Parana, Guapore i Paragwaj. Ubarwienie ryby jest nietuzinkowe. Na szczególną uwagę zasługują niebieskie, lśniące plamy na ciele. Charakterystyczna jest też ciemna pręga na bokach ich ciał, która sięga do połowy tułowia. Akarka czerwonobrzucha zmieniać zabarwienie zależnie od samopoczucia. Zdarza się, że przyjmują niemal czarne ubarwienie w przedniej części ciała, najczęściej jednak są to odcienie fioletu, czasem zieleni. Osobniki mają spokojne usposobienie, zaleca się trzymanie ich w stadach. Dorastają do 9 cm długości.
Odpowiedni zbiornik powinien mieć ok. 80 cm długości. Warto zastosować zróżnicowaną, gęstą roślinność, która zacieni zbiornik. Podłoże akwarium powinno być ciemne – poleca się stosowanie gruboziarnistego piasku lub drobnego żwiru. Dodatkowym atutem scenerii będą płaskie kamienie oraz korzenie. Należy unikać elementów dekoracji o ostrych zakończeniach. Preferowane parametry wody to temperatura ok. 20-30°C i odczyn 6.6-7.5 pH. Woda powinna być miękka.
Osobniki preferują pokarm żywy i mrożony. Przyjmują również pokarm suchy, lecz ze znacznie mniejszą ochotą.
Rozmnażanie:
W dobrze utrzymanych warunkach hodowlanych osobniki dobierają się samodzielnie, można również wybrać parę i przenieść ją do osobnego zbiornika. Akwarium powinno posiadać otwartą, wolną przestrzeń, gdyż właśnie w takim otoczeniu dochodzi do tarła. Ikra składana jest przez samicę na płaskich powierzchniach. Doskonale sprawdzą się w tym celu większe kamienie. Liczebność jaj może sięgać do 300 sztuk. Wylęg następuje po ok. 2 dniach. Larwy przenoszone są przez tarlaki do dołków wykopanych w podłożu. Po tygodniu młode zaczynają być samodzielne. Dobrym rozwiązaniem będzie dokarmianie ich larwami solowca.