Altolamprologus compressiceps
18 Nov 2016, Geschrieben von Od 120 L do 450 L, Pielęgnicowate, Ryby akwariowe inNazwa: Altolamprologus compressiceps
Nazwa łacińska: Altolamprologus compressiceps
Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Afryka
Wielkość: 10-12 cm
Usposobienie: Agresywne
Wielkość akwarium: >160 l
Temperatura wody: 24 - 26°C
Parametry wody: Twarda, pH 7,5-9,0
Pokarm: Żywy, mrożony
Charakterystyka:
Altolamprologus compressiceps jest endemicznym gatunkiem pochodzącym z jeziora Tanganika. Zamieszkuje obszary z podłożem na skalnym na głębokości minimum 10 m. Ma silnie spłaszczone bocznie ciało ze spiczastą pyskiem i wysoką płetwą grzbietową, która ciągnie się przez całą długość ryby. Występuje w kilku odmianach barwnych, jednak najczęściej spotykane są osobniki w kolorze żółtym. Na bokach ma kilka ciemnych poprzecznych pręg oraz drobne matowe kropki. Jedna z pręg przechodzi także przez oko ryby. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony. Samce są większe i intensywniej wybarwione do samic, mają też znacznie bardziej wydłużone płetwy.
Altolamprologus compressiceps jest drapieżnikiem, który w akwarium będzie polował na mniejsze ryby oraz narybek. Nie powinien więc być trzymany z mniejszymi od siebie gatunkami, natomiast dobrze radzi sobie w towarzystwie większych i agresywnych pielęgnic, przed którymi broni się strosząc ostro zakończone łuski. W czasie tarła wykazuje też silna agresję wewnątrzgatunkową, dlatego najlepiej trzymać w zbiorniku jedną parę lub harem. Nie należy również hodować razem kilku odmian barwnych, ponieważ mogą się między sobą krzyżować. Przebywa głównie w dennej i środkowej części akwarium.
Gatunek ten wymaga dużego, a przede wszystkim długiego zbiornika. Dla jednej pary powinno to być akwarium o długości minimum 100 cm. Jako podłoża należy użyć piasku oraz stosów kamieni, które powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak, żeby ryba nie przewróciła konstrukcji przeczesując dno.
W zbiorniku należy również umieścić duże muszle ślimaków, które będą kryjówką dla inkubujących samic. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne. Woda średnio twarda do twardej, o pH pomiędzy 7,5 a 9,0. Ryba ta jest bardzo wrażliwa na wahania parametrów wody oraz zanieczyszczenia chemiczne. Niezbędna skuteczna filtracja, systematyczne podmiany oraz dobre napowietrzenie wody.
W naturze jest drapieżnikiem, dlatego dieta tego gatunku powinna opierać się na świeżym i mrożonym pokarmie mięsnym. Chętnie zjada larwy owadów, skorupiaki oraz mięso ryb. Raczej gardzi sucha karmą, choć niektórym akwarystom udaje się rybę do niego przekonać. Żeruje głównie na dnie pomiędzy skałami.
Rozmnażanie:
Tarło odbywa się w grotach i szczelinach skalnych, oraz wszelkich innych kryjówkach o twardym dnie np. doniczkach. Samica składa w kryjówce do 300 jaj, które następnie wachluje ogonem, aż do wyklucia się młodych. Samiec w tym czasie strzeże rewiru, atakując każdego intruza. Po około 2 dniach wykluwają się larwy, a po kolejnych 7 narybek zaczyna swobodnie pływać po zbiorniku. Wtedy ustaje opieka rodzicielska, a samica jest po około miesiącu gotowa na kolejne tarło.