Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Alunocara hueseri

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Afryka

Wielkość: 8-12 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >200 l

Temperatura wody: 23-27 °C

Parametry wody: Twarda, pH 7,5-8,2

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Alunocara hueseri jest gatunkiem endemicznym jeziora Malawi, spotykanym głównie wokół wyspy Likoma. Zamieszkuje strefę przejściową między litoralem skalistym i piaszczystym. W naturze osiąga do 8 cm długości, w akwarium rośnie większy, przeważnie do 11-12 cm, choć zdarzają się również okazy wielkości 15 cm.

Jest bardzo ciekawie wybarwioną rybą. Samce są intensywnie niebieskie w górnej części tułowia i na głowie. Brzuch i boki ryby są żółte, znacznie intensywniejszej barwy w czasie tarła. W poprzek całego tułowia można zauważyć ciemniejsze i jaśniejsze pręgi. Płetwa grzbietowa ma kolor ciemnogranatowy z białą obwódką, podobnie jak płetwa brzuszna, której obwódka jest znacznie cieńsza. Samice są nieco mniejsze, beżowo- szare, również z ciemniejszymi i jaśniejszymi pręgami w poprzek tułowia. Ryby powoli rosną i dość późno osiągają swoja „dorosłe” barwy.

To raczej spokojny, jednak dość terytorialny gatunek. Samce najczęściej obierają niewielkie terytoria w pobliżu skałek, których bronią przed intruzami. Zazwyczaj zaleca się hodowlę grupy mieszanej, w której liczba samic jest dwukrotnie większa niż samców, zdarzają się jednak męskie osobniki, które w ogóle nie tolerują konkurencji. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z innymi spokojnymi pielęgnicami. Lepiej nie hodować razem z innymi przedstawicielami Alunocara, ponieważ gatunki te mogą krzyżować się między sobą. W towarzystwie innych dominujących ryb o intensywnie niebieskim kolorze- samce bledną i tracą swoje barwy. Przebywają głównie w dennej części zbiornika, wisząc nieruchomo tuż nad podłożem ( w ten sposób polują w naturze).

Mała grupa tych ryb wymaga zbiornika o długości co najmniej 120 cm. Jako podłoża najlepiej użyć piasku oraz kamieni. Warto zapewnić duże ilości grot skalnych, które ryby uwielbiają penetrować. Roślinność jest w zasadzie obojętna, jednak należy pamiętać o pozostawieniu sporej przestrzeni do pływania i zabezpieczeniu roślin przed wykopaniem. Parametry wody typowe dla jeziora Malawi.

W naturalnym środowisku żywią się skorupiakami wygrzebanymi z dna. W akwarium można im podawać ochotkę, tuifexa i artemię. Zazwyczaj bez problemów tolerują również suche karmy. Od czasu do czasu warto tez zapewnić dodatek pokarmów roślinnych podając np. płatki ze spiruliną.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie gatunków z rodzaju Aulonocara nie nastręcza specjalnych trudności. Rytuały godowe są bardzo widowiskowe. Samce pływają szybko wokół wybranych partnerek i stroszą płetwy, próbując zwrócić ich uwagę. Wykopują też niewielki dołek w podłożu starając się zachęcić samicę, żeby złożyła tam ikrę, którą samiec potem bierze do pyska. Inkubacja trwa około 28 dni. Z jednego tarła można uzyskać od 20 do 50 sztuk narybku. Maluchy można karmić oczlikiem, dafnią i suchą paszą w formie pyłu.

Galeria