Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Apistogramma sp. Steel Blue

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Prawdopodobnie wyhodowana sztucznie

Wielkość: 5- 7 cm

Usposobienie: Łagodne, w okresie tarła przejawia agresję

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 22-26 °C

Parametry wody: Miękka do średnio-twardej, pH 5,0-7,5

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:
Pomimo tego, że jest to jedna z popularniejszych w akwarystyce ryb z rodziny Apistogramma, pochodzenie tego gatunku owiane jest tajemnicą. Choć często jako pochodzenie podaje się Amerykę Południowa (a konkretnie Amazonię), nikt nigdy nie stwierdził jej występowania w tamtym rejonie. Dodając do tego fakt, że pierwsze okazy w Europie były importowane z Singapuru- można mieć pewność, że mamy do czynienia ze sztucznie wyhodowaną krzyżówką. Jako potencjalnych „rodziców” wskazuje się najczęściej Apistogramma borelli, Apistogramma resticulosa i Apistogramma caetei.

Apistogramma sp. Steel Blue to stosunkowo niewielka pielęgniczka o lekko wygrzbieconej sylwetce. Występuje w wielu odmianach barwnych, natomiast cechą wspólną są intensywnie niebieskie plamy na całej głowie u samców. Reszta ciała samca może być szara, lekko niebieska lub niebiesko- czerwona, zawsze z wyraźnym metalicznym połyskiem i ciemną pręgą wzdłuż linii bocznej. Samice są zazwyczaj całe żółtawo- szare, jednak w czasie tarła mogą przybierać „męskie” barwy. Dymorfizm płciowy dość wyraźny- poza różnicą w ubarwieniu, samice są mniejsze i osiągają do 5 cm długości, podczas gdy samce do 6, 5 cm. Dojrzałe samce maja też wzór kropek na płetwach, podczas gdy u samic są one gładkie. Żyją od 3 do 5 lat.

Zajmują środkowa i denną część zbiornika. Przez większość czasu maja łagodne usposobienie, jednak w czasie tarła wykazują agresję wobec własnego gatunku. Zarówno samce, jak i inkubujące samice potrafią być bardzo nieprzyjemne w stosunku do konkurencji, a nawet doprowadzić do jej ostatecznej eliminacji. Agresja ta może się również przenosić na inne gatunki z rodziny Apistogramma oraz na ryby o podobnym wyglądzie (np. inne niewielkie pielegnice). Z tego powodu zaleca się hodowanie w zbiorniku tylko jednej pary tego gatunku oraz staranne dobieranie im towarzystwa. W stosunku do innych ryb zachowują obojętność.

Para przedstawicieli tego gatunku może być trzymana w akwarium o pojemności 60 l, najlepiej z piaszczystym podłożem. Mile widziane dekoracje z korzeni i gałęzi, które zapewnią rybom dużą ilość kryjówek. Można również posadzić wytrzymałe rośliny, takie jak Microzorium czy Anubias. Woda powinna być miękka i raczej kwaśna. Dobrze odnajdą się w akwariach typu blackwater. Tolerują szeroki zakres temperatur, dobrze znoszą też jej nagłe wahania.

Jest to gatunek w zasadzie wszystkożerny, który bez problemu przyjmuje sucha karmę, preferuje jednak pokarmy mięsne, żywe i mrożone.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie jest dosyć łatwe, problem stanowi jedynie zdobycie samic, które występują w handlu znacznie rzadziej niż samce. Do tarła pobudza ryby podniesienie temperatury wody i jednoczesne karmienie świeżymi lub mrożonymi mięsnymi pokarmami. W zbiorniku powinny się znaleźć kryjówki, w których ryby mogłyby odbyć tarło. Samica składa 50-100 jaj w kryjówce. Po zakończonym tarle przegania samca i sama opiekuje się potomstwem.

Galeria