Aulonocara maisoni
09 paź 2017, Posted by Od 120 L do 450 L, Pielęgnicowate, Ryby akwariowe inNazwa: Aulonocara maisoni
Nazwa łacińska: Aulonocara maisoni
Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Afryka, Jezioro Malawi
Wielkość: 12 cm
Usposobienie: Łagodne, ale terytorialne
Wielkość akwarium: > 200l
Temperatura wody: 22-27°C
Parametry wody: Średnio twarda do twardej, pH 7,5- 8,5
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Aulonocara maisoni jest endemicznym gatunkiem pochodzącym z Jeziora Malawi. Ryby te zamieszkują litoral piaszczysty oraz strefę przejściową miedzy litoralem piaszczystym a skalistym. Zarówno samiec, jak i samica dorastają do 12 cm. Wybarwienie uzależnione jest do płci, wieku oraz pozycji ryby w hierarchii grupy. Dorosłe, dominujące samce maja intensywną niebieską barwę, która obejmuje całe ciało, łącznie z płetwami. Jedynie płetwy brzuszne mają pomarańczowo- żółty kolor. W poprzek ciała widać wyraźne ciemniejsze paski. Młode lub zdominowane samce są żółte albo pomarańczowe, jedynie z niebieskim połyskiem na łuskach i płetwach. Ciemniejsze paski są u nich mało wyraźne. U wszystkich samców widoczna jest biała obwódka na płetwie grzbietowej, płetwie ogonowej i płetwie odbytowej. Samice są żółto- szare z brązowymi, mało widocznymi paskami i płetwami w kolorze ciała.
Są dość agresywne w czasie tarła i mogą wtedy zagrażać innym mieszkańcom zbiornika, poza nim bez problemu dzielą zbiornik z innymi rybami. Nie dotyczy to przedstawicieli własnego oraz pokrewnych gatunków o podobnym wybarwieniu, z którymi samiec zawsze będzie walczył o terytorium. Z tego powodu najlepiej trzymać je w grupie haremowej składającej się z samca i 3-4 samic. W przypadku trzymania kilku samców w akwarium, należy zapewnić im odpowiednią ilość rewirów i kryjówek. Ryby te są bardzo aktywne i dużo pływają w dolnej i środkowej części zbiornika. Przestraszone (a także przez pierwsze dni po wpuszczeniu do akwarium), chętnie szukają kryjówek, lub uciekają do toni nad skałami. Gdy poczują się pewnie, często „zwisają” w pozycji głowa w dół tuż nad podłożem w poszukiwaniu pokarmu. Zdarzają im się również gonitwy po całym zbiorniku. Nie należy ich trzymać z innymi gatunkami z rodzaju Aulonocara, ponieważ mogą się krzyżować miedzy sobą. Nie powinno się również hodować razem Aulonocar i pyszczaków z grupy Mbuna lub z innymi wojowniczymi pielęgnicami.
Akwarium dla małego haremu (samiec i 3-4 samice) powinno mieć pojemność minimum 200 l. Jako podłoża należy użyć drobnego piasku o zaokrąglonych krawędziach. Jako dekoracji można użyć skał i kamieni. Mile widziane kryjówki, szczególnie, gdy chcemy doczekać się potomstwa. Ponieważ ryby lubią przesiewać piasek, rośliny powinny być dobrze zabezpieczone przed wykopaniem. Wymagana jest dobra filtracja, ponieważ źle znoszą zanieczyszczenia. Przedstawiciele tego gatunku wykazują też dużą wrażliwość na wahania parametrów. Ryby żyją do 10 lat.
W naturze żywią się małymi skorupiakami i zooplanktonem. W akwarium zazwyczaj chętnie przyjmują suche pokarmy. Dietę należy urozmaicać podając artemię, dafnie i larwy owadów, a od czasu do czasu także pokarm roślinny np. tabletki ze spiruliną. Powinny być karmione 1-2 razy dziennie.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie gatunków z rodzaju Aulonocara nie jest szczególnie trudne. Samiec rozpoczyna zaloty, szybkimi ruchami przecinając toń wody i usiłując zwrócić uwagę wybranej partnerki. Wykopuje również zagłębienie w podłożu starając się zwabić w to miejsce samicę. Samica składa w dołku jaja, a po zapłodnieniu ich przez samca inkubuje ikrę w pysku przez około 28 dni. Narybek, który wypłynie z pyska samicy szuka schronienia w szczelinach i grotach skalnych. Mioty dorosłych osobników zawierają się pomiędzy 25 a 50 sztukami narybku. Młode można karmić artemią oraz pokruszonym pokarmem płatkowym.