Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Cichla ocellaris

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 70 cm

Usposobienie: Umiarkowanie agresywna, terytorialna

Wielkość akwarium: > 600 l

Temperatura wody: 24-27 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony

Charakterystyka:
Cichla ocellaris
pochodzi z północnej części Ameryki Południowej (Kolumbia, Wenezuela Gujana, Surinam i Brazylia). Ma oliwkowo- żółte ciało o dość masywnej sylwetce. Od grzbietu ku dołowi schodzą zwężające się ciemne pręgi. Charakterystycznym dla tego gatunku jest znajdująca się u nasady ogona, ogrgła czarna plama z jasną obwódką. Płetwa grzbietowa jest dwudzielna- w przedniej części składa się z ostrych, krótkich promieni, w tylnej promienie są cieńsze i znacznie dłuższe. Zabarwienie płetwy grzbietowej i górnej części płetwy ogonowej jest granatowo- niebieskie, podczas gdy dolna część płetwy ogonowej, płetwa odbytowa i płetwy brzuszne są intensywnie czerwone. Samce są większe od samic, z czasem też uwidacznia się u nich garb tłuszczowy na czole.

Ryba ta jest bardzo terytorialna wobec przedstawicieli własnego gatunku. Może być hodowana w zbiorniku towarzyskim razem z innymi dużymi pielęgnicami południowoamerykańskimi. Drobne ryby, a także innych niewielkich mieszkańców akwarium z dużym prawdopodobieństwem potraktuje jako przekąskę. W naturze jest bardzo szybkim pływakiem, jednak w akwarium najczęściej leżą na dnie, czekając na zdobycz. Przebywa we wszystkich strefach zbiornika. Do hodowli amatorskiej nadają się właściwie tylko osobniki młode, jednak decydując się na taką rybę, trzeba zawczasu przewidzieć konieczność przeniesienia jej, gdy urośnie.

Chichla ocellaris ze względu na pokaźne rozmiary i terytorialny charakter wymaga dużego zbiornika o długości co najmniej 300 cm, dlatego rzadko jest hodowana w domach. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się gruby żwir oraz kamienie. Zbiornik można obsadzić roślinności, której z reguły nie uszkadzają, jednak należy pozostawić sporo wolnej przestrzeni do pływania. Koniecznie należy wyposażyć akwarium w mocną pokrywę, ponieważ przestraszna ryba potrafi wzbić się ponad powierzchnię i wyskoczyć ze zbiornika. Nie ma szczególnych wymagań co do parametrów wody i dobrze znosi nawet dość duże ich wahania, choć jest wrażliwa na amoniak i azotany. Ponieważ jest to znacznej wielkości ryba, która produkuje dużo zanieczyszczeń, ważne jest zapewnienie wydajnej filtracji i częstych częściowych podmian wody.

Chichla ocellaris jest bardzo żarłocznym drapieżnikiem. Wymaga świeżego lub mrożonego pokarmu mięsnego takiego jak mięso ryb, skorupiaki czy małże. Można też karmić ją żywymi małymi rybkami, które sama sobie upoluje. Bardzo rzadko udaje się przyzwyczaić ten gatunek do suchej karmy, choć odnotowano również takie przypadki.

Rozmnażanie:
Chociaż w naturze gatunek ten jest bardzo płodny, nie udało się dotąd uzyskać potomstwa w akwarium. W naturze składają do 10 000 jaj w okrągłym gnieździe. Jak wszystkie pielęgnice są bardzo troskliwymi rodzicami.

Ciekawostki:
Ten przedstawiciel pielęgnicowatych słynie z inteligencji i potrafi okazywać swoje przywiązanie właścicielowi. Hodowcy często opowiadają, że ryba na ich widok zaczyna intensywnie pływać po całym akwarium albo podpływa pod powierzchnię w oczekiwaniu jedzenia.

Galeria