Nazwa: Flowerhorn

Nazwa łacińska:

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: nie wystepuje w naturze, jest sztuczną krzyżówką wyhodowaną w Azji

Wielkość: 30- 60 cm

Usposobienie: Agresywna

Wielkość akwarium: > 200 l

Temperatura wody: 27-30ºC

Parametry wody: ph: 6.5-7.8, 9 – 20 dGH.

Pokarm: Żywy, suchy i mrożony

Charakterystyka:
Pielęgnica  Flowerhorn to gatunek który nie występuje w naturze, wyhodowano ją w Malezji w 1993 roku. Jest efektem krzyżówki dwóch gatunków przywiezionych z Ameryki Południowej pielęgnic- Amphilophus labiatus ( Pielęgnica czerwonawa „Red Devil” ) oraz Amphilophus trimaculatus. Ryby te mają krępe, bocznie spłaszczone ciało i nieproprcjonalnie dużą głowę. Ich płetwa odbytowa i grzbietowa są wydłużone i ciągną się od połowy długości tułowia niemal do samego ogona. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona. Na ich głowach znajduje się spory, charakterystyczny guz. Ryby występują w różnych kolorach, zależnie od odmiany i warunków życia. Można spotkać odmiany w odcieniach np. czerwieni, pomarańczowego, niebieskiego czy zieleni. Ryby dorastają średnio do 35 cm długości, choć zdarzają się osobniki znacznie większe. Ich waga może sięgać nawet do 4 kg. Dymorfizm płciowy jest silnie zaznaczony. Przede wszystkim samce są większe i posiadają guz na czole lub karku (w zależności od odmiany). Samicę od samca można też odróżnić, oceniając intensywność zabarwienia; samce występują w jaskrawszych barwach. Samice natomiast mają zazwyczaj pomarańczowe podbrzusza (szczególnie gdy są gotowe do rozrodu) oraz czarną kropkę na ogonie. Ze względu na agresje i silny terytorializm zaleca się hodowanie tych ryb w pojedynkę lub w ostrożnie dobieranych parach.

Tak pokaźnych rozmiarów rybom dość trudno stworzyć warunki odpowiednie do życia. Nie należy hodować tego gatunku w zbyt małych akwariach. Jednego osobnika powinno trzymać się w zbiornikach o długości nie mniejszej niż 100 cm. Dno poleca się wyłożyć grubym żwirem. Scenerię zbiornika utworzyć można ze skał i minerałów, mogą znaleźć się także kawałki drewna lub korzeń. Osobniki preferują wodę o temperaturze 27-30 °C i odczynie 7.0-8.0 pH. Ryby są wrażliwe na zanieczyszczenia. Poleca się stosować regularne, cotygodniowe podmiany wody w części nie większej niż 40%.

Ryby są wszystkożerne. Można im podawać pokarm roślinny i zwierzęcy, dostosowany do wielkości osobników, a także gotową karmę dla pielęgnic. Należy uważać, żeby nie przekarmić ryb, które są bardzo żarłoczne.

Rozmnażanie:
Najtrudniejszym etapem rozmnażania osobników jest dobranie pary tarlaków. Jeśli para już zostanie dobrana, trwają burzliwe zaloty, po których samica może złożyć nawet do 1000 jaj. Chcąc zachęcić ryby do tarła, należy podnieść nieznacznie temperaturę wody. Ikra przyklejona zostaje do szyb, podłoża, skał i innych elementów akwarium. Samica pilnuje złożonych jaj, a samiec w tym czasie bacznie strzeże obranego rewiru. Młode wylęgają się po ok. 3 dniach, a po 5 kolejnych uwalniają się zupełnie z woreczka żółciowego i zaczynają samodzielnie pływać. Młode osobniki żarłocznie pochłaniają każdy rodzaj odpowiednio rozdrobnionego jedzenia.

Galeria