Nazwa: Muszlowiec wielkooki Gold

Nazwa łacińska: Lamprologus Ocellatus Gold

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Afryka

Wielkość: 3,5 – 6 cm

Usposobienie: Agresywne, terytorialne

Wielkość akwarium: >60 l

Temperatura wody: 24–28 °C

Parametry wody: Twarda, pH 7,5-9,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Muszlowiec wielkooki Gold jest odmianą barwną Muszlowca wielkookiego, endemicznego gatunku z jeziora Tanganika. Zamieszkuje piaszczyste dno jeziora w miejscach, gdzie podłoże jest pełne pustych muszli ślimaków. To niewielka ryba o bocznie spłaszczonym, wąskim ciele i charakterystycznych wielkich oczach, które wystają ponad czoło. Ma intensywnie złoto- żółtą barwę oraz ciemne plamki na pokrywach skrzelowych. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony. Samce są znacznie większe od samic i osiągają rozmiar do 6 cm, podczas gdy samice najczęściej 3,5-4 cm. Płetwy grzbietowe i odbytowe samców są intensywnie żółte, podczas gdy u samic mają wyraźną białą obwódkę.

Pomimo niepozornych rozmiarów Lamprologus Ocellatus Gold to bardzo wojownicza ryba, która nie tylko zajadle broni swojego terytorium, ale potrafi również atakować znacznie większe od siebie gatunki. Agresywne są zarówno samce, jak i samice. Z tego powodu najlepiej trzymać parę tych ryb w akwarium gatunkowych. Grupa muszlowców rzadko i niechętnie dzieli się terytorium i zazwyczaj ostatecznie w zbiorniku i tak zostaje tylko jedna para, przy czym z reguły dominujący samiec pozbywa się innych samców, a samica damskiej konkurencji. Trzymanie większej grupy muszlowców udaje się tylko w bardzo dużych zbiornikach, a i tutaj nie obywa się bez awantur między „sąsiadami”. Przebywają głównie w dennej i środkowej części zbiornika.

Jedną parę muszlowców można trzymać już w 40 litrach, pod warunkiem, że nie będą musiały dzielić przestrzeni z innymi rybami. W przypadku hodowli większej grupy, 160 l to minimum na którym ryby mogą spróbować koegzystować w pokojowy sposób. Jako podłoża najlepiej użyć drobnego piasku o zaokrąglonych krawędziach. Ponieważ ryby te uwielbiają kopać, powinna to być warstwa o grubości co najmniej 3 cm. Koniecznym elementem wystroju akwarium są puste muszle ślimaków. Jak wszystkie ryby z jeziora Tanganika, wymagają twardej, alkalicznej i dobrze napowietrzonej wody. Są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia, dlatego konieczna jest wydajna filtracja.

W naturze Muszlowce odżywiają się głównie planktonem i zooplanktonem. W akwarium powinny dostawać drobny pokarm, zarówno mięsny, jak i roślinny. Zazwyczaj dość chętnie spożywają płatki
i granulaty. Najlepiej karmić je małymi porcjami, kilka razy dziennie.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie jest dość łatwe, o ile ryby mają zapewnione muszle. Samica zwabia samca, pływając przed wejściem do muszki i wachlując płetwami. Kiedy partner wyrazi zainteresowanie, składa w muszli jaja, które następnie są zapładniane przez samca. Po zapłodnieniu ikry samiec nie bierze udziału w opiece nad potomstwem, a często jest nawet przeganiany przez partnerkę. Samica pilnuje muszli i wachluje ikrę.
W tym czasie samiec z pewnej odległości (żeby nie irytować partnerki) strzeże rewiru przed intruzami. Po trzech dniach z jaj wylęgają się larwy, które po około tygodniu narybek zaczyna swobodnie pływać po zbiorniku. Można im podawać rozdrobnione larwy solowca. W czasie jednego tarła zazwyczaj przychodzi na świat około 20-30 młodych.

Galeria