Pielęgnica niebieskołuska
07 Sep 2016, Geschrieben von Od 120 L do 450 L, Pielęgnicowate, Ryby akwariowe inNazwa: Pielęgnica niebieskołuska - Pielęgnica Blue Dempsey
Nazwa łacińska: Rocio octofasciata
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Półwysep Jukatan oraz rzeki Gwatemali i Hondurasu
Wielkość: do 20 cm
Usposobienie: Agresywne
Wielkość akwarium: > 200 l
Temperatura wody: 22-28°C
Parametry wody: pH 7,0-8,5 GH 5-12°dGH
Pokarm: suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
W polskim nazewnictwie ryba ta występuje pod nazwą Pielęgnica niebieskołuska (Rocio octofasciata). Pochodzi z Ameryki Środkowej i Północnej. Trudno nie zwrócić uwagi na szczególne zabarwienie ciała tej ryby. Na szaro bordowym tułowiu mienią się plamki w odcieniach niebieskiego i zieleni.
Osobniki dorastają do 20 cm długości, jednak samice są nieco mniejsze. Samce odznaczają się intensywniejszymi barwami, a ich płetwa grzbietowa i odbytowa jest ostrzej zakończona. Samice są nieco bardziej zaokrąglone. Ryby te są agresywnie usposobione. Wykazują terytorializm, a mniejsze ryby nie tylko atakują, ale mogą traktować jako pokarm. W okresie tarła mogą stanowić zagrożenie również dla akwarysty.
Zbiornik powinien być odpowiednio duży, czyli mnie mniejszy, niż o pojemności 200 litrów. Pielęgnice niebieskołuskie przepadają za czystą, regularnie filtrowaną wodą, którą należy często podmieniać.
Nie lubią silnego prądu wody. Podłoże powinno być miękkie, dobrym rozwiązaniem będzie piach lub drobny żwir. Scenerię najlepiej zrobić z korzeni, grot, skał i wszelkiego rodzaju kryjówek. Woda powinna mieć temperaturę 22-28 °C. Oświetlenie nie może być zbyt intensywne. Konieczne jest zagwarantowanie rybom wolnej przestrzeni do pływania. Preferowany odczyn wody to 7.0-8.5 pH.
Pielęgnica niebieskołuska nie stwarza problemów w kwestii żywienia, jest wyjątkowo żarłoczna. Dieta powinna składać się z wysokiej jakości pokarmu suchego przeznaczonego dla pielęgnic. Dodatkowym uzupełnieniem zjadanym z przyjemnością będą mrożonki (serca wołowe, rureczniki, małże, kryl itp.) a także żywy pokarm ochotka, dżdżownice. Ryby chętnie jedzą „sałatki” świeże liście sałaty,mrożony szpinak i zielony groszek.
Rozmnażanie:
Najlepsze efekty można uzyskać, pozostawiając tym rybom wolność wyboru w kwestii dopasowania.
W dobrze zadbanym akwarium ryby dobiorą się samodzielnie w pary, a warunki tarliskowe będą zapewnione, gdy zbiornik będzie utrzymany zgodnie z zaleceniami dla tego gatunku. Samica składa jaja na twardej i płaskiej powierzchni, która została wcześniej przez nią pieczołowicie oczyszczona. Samiec zapładnia jaja, po czym samica sprawuje nad nimi opiekę, doglądając ich i wybierając zepsute jaja. Wylęg następuje po ok. 48 godzinach. Larwy zostaną przeniesione przez samicę do wykopanych przez nią wcześniej dołków. Narybek porusza się sprawnie po zbiorniku po ok. 5 dniach.
Ciekawostki:
– ryba ma ciekawy sposób atakowania rywali, niczym bokser zapędza przeciwnika w róg akwarium i tam terroryzuje ale rzadko zabija. Z tego powodu w krajach anglojęzycznych akwaryści zwyczajowo nazywają ja „ Jack Dempsey” na cześć Jacka Dempseya (1859-1983), amerykańskiego boksera, mistrza świata wagi ciężkiej w latach 1919-1926.