Nazwa: Pielęgnica boliwijska

Nazwa łacińska: Mikrogeophagus alpispinosus

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Brazylia i Boliwia w Ameryce Południowej

Wielkość: samiec do 9 cm a samica do 8 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 100 l

Temperatura wody: 21-28 °C

Parametry wody: PH 7,0-7,5 GH 4-10° dGH

Pokarm: Suchy zarówno w płatkach jak i granulowany oraz mrożony (np. wodzień). Od czasu do czasu można podać mrożona ochotkę oraz rurecznik.

Charakterystyka:
Pielęgnica Boliwijska zamieszkuje strefy przybrzeżne rzek Madeira, Guaporé, Mamoré oraz Orthon na terenie Boliwii i Brazylii, a także ich tereny dopływy, tereny zalewiskowe i okoliczne jeziora. Jej naturalnym środowiskiem są wody o piaszczystym lub błotnistym podłożu oraz bogatej roślinności. Jest dość popularna wśród akwarystów. To łagodna ryba, którą należy hodować w parach, w towarzystwie małych ryb kąsaczowatych oraz kirysków i zbrojników. Przy dużym nagromadzeniu tego gatunku w małym akwarium, samce zaczną między sobą walki o terytorium, które mogą nawet doprowadzić do śmierci słabszych osobników. Jeśli jesteśmy posiadaczami odpowiednio dużego zbiornika z powodzeniem można je trzymać z innymi małymi pielęgniczkami. Przebywają głównie w dolnych partiach akwarium. Ryby te dobrze się czuja w zbiornikach jasno oświetlonych z dużą ilością kryjówek. Do dekoracji można użyć korzeni, łupin kokosa, a także płaskich kamieni na których samice lubią składać ikrę. Z płaskich kamieni można zbudować grotę wtedy samiczka może w niej złożyć ikrę. Obsada roślinna nie jest konieczna, najlepiej obsadzić tył i boki zbiornika. Konieczne za to jest użycie roślin pływających aby lekko zacieniły dno zbiornika. Jako podłoże dobrze jest użyć drobny żwirek lub piasek a na nim warstwę liści. Woda w akwarium powinna być mocno filtrowana i regularnie podmieniana w ilości ok 1/3 – 1/4 tygodniowo.

Pielęgnica Boliwijska osiąga wielkość 8 cm. Żółtobrunatne ciało z mocniej pomarańczowym brzuchem
i czarną połyskującą zielonkawo plamą na boku jest bocznie spłaszczone, wydłużone z płetwą ogonową o kształcie liry. Płetwa grzbietowa i odbytowa są wydłużone. Wszystkie płetwy mają czerwone obrzeże a tylko pierwsze promienie płetwy grzbietowej są czarne. Przez oko biegnie czarny wąski pas. Rozróżnienie płci u tych rybek jest słabo zauważalne samce są lekko smukłe i troszkę bardziej kolorowe niż samice.

Ryby możemy karmić dobrej jakości pokarmem suchym a także mrożonym (na przykład wodzieniem czy planktonem). Jedzą tylko pokarm, który opadł na dno. Pielęgniczki boliwijskie mają wrażliwy przewód pokarmowy dlatego podawanie im ciężkostrawnej ochotki czy rurecznika nie jest wskazane zbyt często.

Rozmnażanie:
Ryby same dobierają się w pary. Samica po znalezieniu odpowiedniej kryjówki lub kamienia składa do 300 jaj. Rodzice opiekują się młodymi a po wykluciu przenoszą je do dołka wykopanego w żwirze lub piasku. Jeśli coś zestresuje tarlaki, może się zdarzyć, ze zjedzą ikrę. Gdy małe podrosną pływają razem z rodzicami i jedzą drobny plankton. Wychowanie młodych w akwarium ogólnym jest ciężkie, ponieważ rodzice nie zawsze zdąża obronić maluchy przed żarłoczną obsada naszego akwarium. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się dużą ilością odchowanych małych pielęgniczek to powinniśmy rodziców jeszcze przed tarłem odłowić do wcześniej przygotowanego zbiornika. Narybek jest też bardzo wrażliwy na jakość wody, dlatego należy pamiętać o skutecznej filtracji i regularnych podmianach.

Galeria