Pielęgnica Uaru
07 paź 2016, Posted by Od 120 L do 450 L, Pielęgnicowate, Ryby akwariowe inNazwa: Pielęgnica Uaru - Uaru królewski
Nazwa łacińska: Uaru amphiacanthoides
Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 30 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 200 l
Temperatura wody: 25 - 28 °C
Parametry wody: Miękka, lekko kwaśna, pH 5,5-7,0
Pokarm: Wszystkożerna z przewagą pokarmu roślinnego
Charakterystyka:
Pielęgnica Uaru, znana również jako Uaru Królewska (Uaru amphiacanthoides), zamieszkuje ciepłe i ciemne wody dorzecza Amazonki o spokojnym nurcie. Najczęściej za siedliska obiera sobie zakola rzek lub starorzecza z plątaniną korzeni i duża ilością butwiejących roślin.
To duża i masywna ryb o wysokiej, bocznie spłaszczonej sylwetce. U dorosłych samców można zaobserwować garb tłuszczowy z tyłu głowy. Płetwa ogona wachlarzowata. Płetwa grzbietowa i odbytowa ciągną się niemal przez całą długość ryby, a ich kształt zmienia się z wiekiem- u młodych osobników są zaokrąglone, a z wiekiem stają się ostro zakończone. Ubarwienie również jest zmienne. Małe Uaru mają kolor brązowy, który z czasem przechodzi w żółto- brązowy a na całym ciele pojawiają się jasne cętki.
U dorosłych ryb cętki zanikają, a w ich miejsce pojawia się niebieskawy połysk oraz z boku ciała charakterystyczna czarna plama w kształcie trójkąta, ciągnącego się od nasady ogona do połowy długości tułowia. Czasami można też spotkać w sprzedaży odmianę pomarańczową tego gatunku. Płeć dość trudna do rozróżnienia, poza garbem tłuszczowym widocznym u starszych samców trudno zauważyć widoczne różnice pomiędzy samcami i samicami.
Pielęgnica Uaru jest spokojną stadna rybą. Najlepiej czuje się w grupie składającej się z kilku osobników. Dobrze też znosi towarzystwo innych spokojnych pielęgnic. Nie powinny być trzymane razem z bardzo aktywnymi rybami, ponieważ są dość płochliwe.
Ze względu na pokaźny rozmiar wymagają sporego akwarium. Dla dorosłej pary tego gatunku wymagane jest minimum 200 litrów. Zbiornik należy koniecznie wyposażyć w pokrywę, ponieważ ryby potrafią wyskakiwać z wody. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej z dodatkiem barwników. Wymagają podmian około 20% wody raz w tygodniu.
Uaru cenią sobie prywatność i wymagają dużej ilości kryjówek, dlatego warto umieścić w akwarium duże ilości korzeni i lignitów, które przy okazji wpłyną pozytywnie na parametry wody. Ryby te lubią również rośliny, jednak obsadzając zbiornik warto pamiętać, że część roślin prawdopodobnie zostanie uznana przez nie za pożywienie. Światło powinno być raczej przytłumione, a podłoże w ciemnym kolorze.
Pielęgnice Uaru są w zasadzie wszystkożerne, choć podstawę ich diety powinien stanowić pokarm roślinny żywy, mrożony lub suchy. Jedzą również pokarm zwierzęcy, który jednak nie powinien być podawany częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Dorosłe osobniki należy karmić raz dziennie.
Rozmnażanie:
Ryby te niechętnie rozmnażają się w warunkach hodowlanych. Pierwszym problemem jest stworzenie dobranej pary. Ponieważ mają swoje własne preferencje, a płeć jest mało wyraźnie zaznaczone, najbezpieczniej jest zacząć hodowlę do grupy młodych osobników i pozwolić im dobrać się samodzielnie.
Parę należy odłowić i umieścić w zbiorniku tarliskowym, gdzie poleca się podnieść temperaturę do 30 stopni i lekko zakwasić wodę. Takie działanie, połączone z obfitym karmieniem powinno skłonić parę do zalotów, choć nie jest to regułą.
Samica składa na płaskim kamieniu lub liściu do kilkuset jaj, z których po około 3 dobach wykluwają się młode. Zarówno samica jak i samiec pilnują jaj, a potem opiekują się narybkiem, karmiąc go odżywczym śluzem. Po 2 tygodniach młode należy zacząć dokarmiać, podając im jak najczęściej artemię i oczlika oraz rozdrobniony pokarm roślinny. Narybek jest żarłoczny i dobrze karmiony bardzo szybko rośnie.