Pielęgniczka czerwonogrzbieta, macmasteri
28 Sep 2016, Geschrieben von Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Pielęgnicowate, Ryby akwariowe inNazwa: Pielęgniczka czerwonogrzbieta, macmasteri
Nazwa łacińska: Apistogramma macmasteri
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Rzeka Orinoko w Ameryce Południowej
Wielkość: 8 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 80 l
Temperatura wody: 24-30°C
Parametry wody: pH 5,5-7,5 GH 1-15°dGH
Pokarm: Żywy, suchy, mrożony
Charakterystyka:
Pielęgniczka czerwonogrzbieta (Apistogramma macmasteri) jest spokojną towarzyską rybką nadająca się do akwarium jedno i wielogatunkowego. Najczęściej przebywa przy dnie ale. Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny samce są większe, pierwsze promienie płetwy grzbietowej są dłuższe lecz nie wystają za płetwę odbytową, płetwa odbytowa posiada czerwone obrzeże i jest w kształcie liry. Ciało ryb jest mocno zbudowane, często występuje wygrzbiecenie. Czarna plamka u podstawy ogonowej jest wąska i pionowo owalna, na ciele ryby po środku biegnie pozioma szeroka czarna wstęga, w przodzie ciała składa się ona z plamek a pod koniec jest zygzakowata. Występuje wiele odmian barwnych tej ryby.
Akwarium dla pielęgniczek powinno być dokładnie przykryte. Oświetlenie powinno być umiarkowane a jako podłoża najlepiej sprawdzi się gruby piasek i warstwa liści np. bukowych. W zbiorniku powinny znaleźć się korzenie, kawałki drewna a także skorupy orzechów kokosowych, które będą służyć Pielęgniczkom czerwonogrzbietym za kryjówki. Akwarium nie musi być obsadzone gęsto roślinami
i warto dodać kilka roślin pływajacych.
Pokarm najlepiej żeby składał się z mrożonych i żywych larw ochotki, komara i innych owadów a także grubszego planktonu. Dietę uzupełniamy w dobre jakości pokarm suchy w płatkach lub w granulkach przeznaczony dla małych pielęgnic.
Rozmnażanie:
Ryby należy rozmnażać w haremach gdzie samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami jednocześnie. Tarło najlepiej przeprowadzać w specjalnie do tego przygotowanym zbiorniku. Samica składa nawet do 200 jaj. Po zapłodnieniu ikry samica samotnie opiekuje się nią a potem potomstwem. Maluchy pojawiają się po 36-72 godzinach. Samica często zmienia kryjówki w których trzymane są larwy. Po 7-10 dniach młode już same pływają. Na początku należy podawać im larwy solowca.