Ryby akwariowe - Pielęgniczka czerwonogrzbieta, macmasteri

 

Pielęgniczka czerwonogrzbieta, macmasteri

28 Wrz 2016, Posted by admin in Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Pielęgnicowate, Ryby akwariowe
Pielęgniczka czerwonogrzbieta, macmasteri

Charakterystyka:
Pielęgniczka czerwonogrzbieta (Apistogramma macmasteri) jest spokojną towarzyską rybką nadająca się do akwarium jedno i wielogatunkowego. Najczęściej przebywa przy dnie ale. Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny samce są większe, pierwsze promienie płetwy grzbietowej są dłuższe lecz nie wystają za płetwę odbytową, płetwa odbytowa posiada czerwone obrzeże i jest w kształcie liry. Ciało ryb jest mocno zbudowane, często występuje wygrzbiecenie. Czarna plamka u podstawy ogonowej jest wąska i pionowo owalna, na ciele ryby po środku biegnie pozioma szeroka czarna wstęga, w przodzie ciała składa się ona z plamek a pod koniec jest zygzakowata. Występuje wiele odmian barwnych tej ryby.

Akwarium dla pielęgniczek powinno być dokładnie przykryte. Oświetlenie powinno być umiarkowane
a jako podłoża najlepiej sprawdzi się gruby piasek i warstwa liści np. bukowych. W zbiorniku powinny znaleźć się korzenie, kawałki drewna a także skorupy orzechów kokosowych, które będą służyć Pielęgniczkom czerwonogrzbietym za kryjówki. Akwarium nie musi być obsadzone gęsto roślinami
i warto dodać kilka roślin pływajacych.

Pokarm najlepiej żeby składał się z mrożonych i żywych larw ochotki, komara i innych owadów a także grubszego planktonu. Dietę uzupełniamy w dobre jakości pokarm suchy w płatkach lub w granulkach przeznaczony dla małych pielęgnic.

Rozmnażanie:
Ryby należy rozmnażać w haremach gdzie samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami jednocześnie. Tarło najlepiej przeprowadzać w specjalnie do tego przygotowanym zbiorniku. Samica składa nawet do 200 jaj. Po zapłodnieniu ikry samica samotnie opiekuje się nią a potem potomstwem. Maluchy pojawiają się po 36-72 godzinach. Samica często zmienia kryjówki w których trzymane są larwy. Po 7-10 dniach młode już same pływają. Na początku należy podawać im larwy solowca.

Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione