Pielęgniczka Nijsena
29 wrz 2016, Posted by Od 120 L do 450 L, Pielęgnicowate, Ryby akwariowe inNazwa: Pielęgniczka Nijsena
Nazwa łacińska: Apistogramma nijsseni
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 8 cm
Usposobienie: Agresywna i terytorialna względem swojego gatunku
Wielkość akwarium: > 120 l
Temperatura wody: 24-26 °C
Parametry wody: pH 5,5-6,5 GH 2-8°dGH
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Pielęgniczka Nijsena (Apistogramma nijsseni) należy do do grupy pielęgniczek zamieszkujących Amerykę Południową. Są agresywne dla przedstawicieli swojego gatunku ale mimo to często są hodowane w akwariach wielogatunkowych. Ryby należy pielęgnować w parach, lub w haremie(1 samiec i 2-3 samiczki)w odpowiednio dużym akwarium o pojemności minimum 120 i więcej litrów. Samiec zajmuje całe akwarium jako swój rewir, a samice wydzielają sobie mniejsze rewiry i dzielą akwarium między sobą. Razem z nimi możną hodować ryby ale o podobnych rozmiarach i podobnych wymaganiach. Pielęgniczki Nijsena są pięknie ubarwione. Dymorfizm płciowy jest bardzo widoczny. Samce są większe, pletwy są bardziej wydłużone. Głowa żółta. Tułów opalizująco niebieski. Płetwa odbytowa żółta, grzbietowa niebieska. Kraj płetwy ogonowej otoczony jest szerokim karminowym (pomarańczowym) pasem. Samice są mniejsze żółto ubarwione z ciemnym deseniem z plam. Posiadają czarną plamę u nasady płetwy ogonowej i czarne gardło.
Zbiornik dla pielęgniczek powinien być umiarkowanie oświetlony z możliwie ciemnym podłożem, można go dodatkowo przykryć warstwą liści np. dębowych. Filtracja w zbiorniku powinna być wydajna a zarazem delikatna aby nie powodowała zbyt mocnego ruchu wody. Jako dekoracje można wykorzystać korzenie, kamienie, szyszki olchowe, kawałki skorup kokosowych. Rośliny w zbiorniku nie są konieczne ponieważ w środowisku naturalnym tych ryb rośliny podwodne praktycznie nie występują. Ryby są wrażliwe na jakość wody dlatego zaleca się regularne, niezbyt obfite podmiany wody (co tydzień po 10 %). Woda w akwarium powinna zawierać sporo garbników dlatego wodę należy filtrować przez torf lub dodawać wyciąg z torfu do wody.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie ryb nie należy do najłatwiejszych. Ikra składana jest w kryjówce, samica opiekuje się złożoną ikrą a samiec pilnuje gniazda. Młodymi po wykluciu opiekują się oboje rodzice. Maluchy należy karmić świeżo wyklutymi larwami solowca.