Nazwa: Pielęgniczka Viejita gold

Nazwa łacińska: Apistogramma Viejita gold

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Sztucznie wyhodowana odmiana, nie występuje w naturze

Wielkość: 4-5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 80l

Temperatura wody: 24-28°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,0-6,5

Pokarm: Żywy, mrożony

Charakterystyka:

Pielęgniczka Viejita gold jest sztucznie wyhodowaną, nieco karłowatą odmianą  Apistogramma viejita.

Posiada  krępe, lekko wygrzbiecone, bocznie spłaszczone ciało. Samce są znacznie większe i mocniej zbudowane od samic, mają też bardziej wydatną płetwę grzbietową i odbytową. Dymorfizm płciowy widoczny jest także w ubarwieniu.

Ciało samca jest srebrzysto- białe z pomarańczowymi cętkami na pysku oraz grzbiecie. Płetwa grzbietowa w kolorze ciała z pomarańczowymi końcówkami promieni, ostatnie promienie całe pomarańczowe. Płetwa odbytowa biała, czasem z lekkim, pomarańczowym nalotem. Płetwa ogonowa w centralnej części żółta, z pomarańczowymi skrajnymi promieniami. Samica jest jednolicie ubarwiona, zazwyczaj żółtopomarańczowa lub łososiowa z częściowo przejrzystymi płetwami w kolorze ciała.

Ryby te najlepiej  hodować w parze lub niewielkim haremie, składającym się z samca i 2-3 samic.  Nie zaleca się trzymania pary samców ze względu na częste akty agresji. Także między samicami może dochodzić w czasie tarła do zachowań terytorialnych, szczególnie w małym zbiorniku, są one jednak znacznie rzadsze. Wobec innych gatunków zachowują zupełną obojętność, wobec czego świetnie nadają się do akwarium towarzyskiego.

Parę tych ryb można trzymać już w zbiorniku o pojemności 60 l, dla haremu potrzebny jest nieco większy. W tym drugim przypadku należy też pamiętać przy urządzaniu akwarium o zapewnieniu elementów pozwalających samicom rozgraniczyć terytoria (kawałki drewna, kamienie) i urządzeniu po jednej jaskini dla każdej. Podłoże piaszczyste, najlepiej ciemne, dzięki czemu ryby są spokojniejsze. Akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością a oświetlenie możliwie najsłabsze. Filtracja umiarkowana. Wodę należy regularnie nieznacznie odświeżać- najlepiej podmieniając 10% objętości raz w tygodniu.

Viejita gold najchętniej przyjmuje żywe i mrożone  pokarmy, takie jak oczlik, rozwielitka, larwy komarów, wodzenie, od czasu do czasu larwy ochotki i rureczniki. Rzadko udaje się przekonać ryby do spożywania suchej karmy.

Rozmnażanie:

Aby zachęcić ryby do tarła, należy zapewnić im kwaśną i miękką wodę, częściowe zaciemnienie oraz grotę. W czasie jednego tarła samica składa kilkadziesiąt do stu jajeczek. Ikra jest przyklejana na ściankach groty, a całkowitą opiekę nad potomstwem przejmuje samica, która jest w tym czasie bardzo agresywna w stosunku do potencjalnych wrogów. Samiec w tym czasie „strzeże” całego terytorium. Opieka nad młodymi może trwać kilka tygodni. Pierwszym pokarmem narybku powinny być świeże larwy solowca.

Galeria