Nazwa: Pyszczak red, Pyszczak zebra red

Nazwa łacińska: Metriaclima estherae, Pseudotropheus estherae, Maylandia estherae

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Afryka

Wielkość: 10-13 cm

Usposobienie: Dość agresywna, terytorialna

Wielkość akwarium: >200 l

Temperatura wody: 24–27 °C

Parametry wody: Średnio twarda do twardej, pH 7,5-9,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Pyszczak red to endemiczny gatunek pochodzący z jeziora Malawi. Zamieszkuje skaliste wybrzeża do głębokości 20 m. Dość często hodowana przez akwarystów ze względu na intensywne kolory i dużą wytrzymałość ryby. Występuje w wielu odmianach barwnych wśród których najbardziej popularne to: red-red (samica jest czerwono- pomarańczowa, samiec biały z różowym lub pomarańczowym odcieniem), red-blue (samica pomarańczowa, samiec niebieski), ice-blue (samica ciemnoniebieska, samiec błękitny), morf (osobniki są różnych kolorów z charakterystycznymi ciemnymi plamami). Dymorfizm płciowy bardzo wyraźny. Poza różnym ubarwieniem samce są zazwyczaj około 2 cm większe niż samice.

Choć pyszczaki te nie są zazwyczaj agresywne wobec innych gatunków, ze względu na dużą aktywność
i potrzeby terytorialne raczej nie powinny być trzymane w akwarium towarzyskim. Można też trafić się osobniki, które będą ganiały inne ryby. Przejawia dość dużą agresję wewnątrzgatunkową, szczególnie pomiędzy samcami, choć często zdarzają się także utarczki między samicami. Najlepiej trzymać je w grupie haremowej, w której na jednego samca przypadać będą 3-4 samice. Wskazane jest, żeby grupa razem dorastała, ponieważ osobnik, który później dołączy do stada, może nie być przez nie akceptowany. Dość dużo pływają, głównie w dennej i środkowej części zbiornika.

Wymagają akwarium o minimalnej powierzchni dna 120x 50 cm dla jednej grupy haremowej. Jako podłoża najlepiej użyć ciemnego piasku. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości grot lub stosów kamieni, oraz dużej ilości wolnej przestrzeni do pływania. Ponieważ ryby te uwielbiają kopać, wszystkie konstrukcje kamienne muszą być dobrze zabezpieczone przed przewróceniem. Sadzenie roślinności nie jest konieczne, poza tym rośliny mogą zostać wykopane lub obgryzione. Wymaga twardej i zasadowej wody, choć dość dobrze znosi niewielkie odstępstwa od optymalnych parametrów. Należy zapewnić dobrą filtrację, wyraźny nurt oraz pamiętać o regularnych podmianach.

Pyszczak zebra red w naturze żywi się głównie glonami i zooplanktonem. W akwarium należy podawać mu głównie pokarmy roślinne, szczególnie granulaty i tabletki ze spiruliną. Jako dopełnienie diety można podawać dafnie lub artemię. Nie należy karmić mięsem zwierząt ciepłokrwistych.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie tego gatunku nie nastręcza większych problemów. Najlepiej rozmnażać ryby w grupie haremowej w akwarium gatunkowym. Samiec sygnalizuje gotowość do tarła przez przybranie intensywnych barw. Dość nachalnie adoruje tez samice, ganiając je po zbiorniku. Jeśli któraś z samic ulegnie, samiec wybiera i przygotowuje miejsce do tarła. Zazwyczaj jest to grota lub po prostu płaski kamień. Samica składa 20-30 jaj w wyznaczonym miejscu, a następnie zbiera je do pyska. Inkubacja trwa około 2-3 tygodnie. Inkubującą samicę można rozpoznać po rozdętym pysku oraz brakiem zainteresowania pokarmem. Samicy nie należy w tym czasie stresować, ponieważ może połknąć lub wypluć młode. Nie należy jej tez przenosić, chyba, że zauważymy, że jest nękana przez inne ryby, ponieważ w czasie separacji może bezpowrotnie utracić swoją pozycję w grupie. Po 2-3 tygodniach młode są wypuszczane i zaczynają swobodnie pływać po akwarium. Można je karmić tym samym pokarmem co dorosłe osobniki, pamiętając tylko o odpowiednim rozdrobnieniu.

Ciekawostki:
Pomiędzy naukowcami ciągle trwają debaty co do przypisania tego gatunku do właściwego rodzaju. Najczęściej opisywany jest jako Metriaclima, choć można się również spotkać z nazwami Pseudotropheus estherae, Maylandia estherae.
Jeśli w grupie brakuje samca, zdarza się, że dominująca samica przybiera barwy samca a nawet rozpoczyna zaloty do pozostałych samic.

Galeria