Thorichthys aureus
29 maj 2024, Posted by Od 120 L do 450 L, Pielęgnicowate, Powyżej 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Brak polskiej nazwy - inne to Golden cichlid, Blue flash
Nazwa łacińska: Thorichthys aureus
Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Ameryka Środkowa
Wielkość: 15 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 300 l
Temperatura wody: 24-28°C
Parametry wody: Średnio twarda, pH 6.0-8.0
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Pomimo tego, że jest pierwszą pielęgnicą znaną w akwarystyce, dość rzadko można ją spotkać w handlu i domowych zbiornikach.
Pochodzi z terenu Meksyku, Gwatemali, Belize i Hondurasu, gdzie zamieszkuje ujścia rzeki o piaszczystym dnie i łagodnym nurcie oraz odcięte od morza laguny.
Thorichthys aureus posiada krępe, bocznie spłaszczone, lekko wygrzbiecone ciało. Występuje w różnych wariantach kolorystycznych w zależności od miejsca połowu oraz wieku i kondycji ryby. Najczęściej spotykane (i najbardziej pożądane) w akwariach osobniki mają kolor pomarańczowo- złoty z ciemniejszymi, poprzecznymi smugami. Całe ciało, łącznie z płetwami pokryte jest silnie połyskującymi, niebieskimi plamkami. Charakterystyczne dla tego gatunku jest ciemna plama na pokrywie skrzelowej. Płetwa grzbietowa grzebieniowa, z wydłużonymi ostatnimi promieniami i czerwoną obwódką na krawędzi. Płetwa odbytowa również wydłużona. Ryba wybarwia się dość późno- osiągając wielkość około 10 cm, mniejsze osobniki są raczej pastelowe i mało spektakularne.
Samice są nieco mniejsze i słabiej wybarwione od samców, nie mają również wydłużonych płetw oraz czerwonej obwódki na płetwie grzbietowej.
Jest rybą dość łagodnie usposobioną, lecz silnie terytorialną w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Z tego powodu najbezpieczniej jest trzymać parę (samice i samca) tego gatunku. Jeśli w akwarium ma znaleźć się więcej męskich osobników- konieczne jest zapewnienie dużej przestrzeni i licznych kryjówek, oraz elementów naturalnie dzielących przestrzeń. Ze względu na dość płochliwy charakter nie zaleca się trzymania z dużymi, agresywnymi lub bardzo aktywnymi gatunkami. Większość czasu spędza na dnie zbiornika.
Ryba ta wiele czasu spędza na grzebaniu w piasku, z tego powodu podłoże powinno być drobne i o zaokrąglonych krawędziach. Do dekoracji można użyć kamieni , korzeni i kawałków drewna. Rośliny nie są konieczne, jednak mogą dostarczyć dodatkowych kryjówek. Ze względu na to, że ryby mogą wykopywać rośliny- wskazane są raczej gatunki odporne lub sadzone w doniczkach. Wymaga wysokiej jakości wody, dlatego konieczna jest doskonała filtracja połączona z regularnymi podmianami około 20% wody.
W naturalnym środowisku żywi się głównie detrytusem oraz owadami. W akwarium akceptuje większość posiłków, w tym płatki i granulki, ale dla dobrej kondycji ryb należy im regularnie podawać żywe lub mrożone larwy owadów, krewetki solankowe oraz dżdżownice. Nie należy podawać zbyt dużej ilości pokarmu, aby uniknąć zanieczyszczenia wody. Dorosłe ryby wystarczy karmić raz dziennie.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie tego gatunku jest dość łatwe, ryby nie wymagają żadnych specjalnych warunków. Dobrana para w dobrej kondycji sama przystępuje do tarła.. Jaja składane są przez samicę na twardym, oczyszczonym przez samca podłożu np. dużym kamieniu czy kawałku drewna. W czasie jednego tarła pojawia się około 100 do 500 jajeczek. Następnie jaja są zapładniane przez samca. Oboje rodzice strzegą ikry przed intruzami. Szczególnie samiec może być w tym momencie agresywny w stosunku do każdej ryby, która pojawi się w pobliżu.
Młode wykluwają się po około 3 dniach, a po kolejnych kilku dniach zaczynają swobodnie pływać po akwarium. Młode w pierwszym etapie można karmić trzy razy dziennie sproszkowaną karmą, a gdy nieco podrosną- podawać im artemię i larwy wodzienia.