Bocja siatkowana (lohochata)
27 sty 2016, Posted by Od 120 L do 450 L, Piskorzowate, Ryby akwariowe inNazwa: Bocja siatkowana (lohochata)
Nazwa łacińska: Botia lohachata
Rząd: Karpiokształtne
Rodzina: Kozowate (piskorzowate) - (Cobitidae)
Pochodzenie: Nepal, Bangladesz, Pakistan
Wielkość: do 11 cm
Usposobienie: łagodna
Wielkość akwarium: > 120 l
Temperatura wody: 22-28 °C
Parametry wody: pH 66,0-7,5 GH 6-12°dGH
Pokarm: suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Bocja siatkowana zamieszkuje baseny i nieruchome obszary rzek o skalistym podłożu na terenie Indii, Nepalu, Pakistanu i Bangladeszu. Młode osobniki charakteryzują się srebrzysto złotym, połyskliwym ubarwieniem, wzbogaconym o ciemne wzory. Gdy dorastają, ich połysk ulega zmniejszeniu, a wzór staje się bardziej skomplikowany, aż do uzyskania najczęstszej formy, jaką jest oliwkowa siateczka, skąd pochodzi jedna z nazw tego gatunku. Płetwa ogonowa mocno wcięta, z rzędami ciemnych plam. W okolicach oczu posiada ukryte pod skórą kolce, które uwidaczniają się pod wpływem stresu. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej przez osobników, samica jest bardziej zaokrąglona w części brzusznej i jest to podstawa do odróżnienia płci ryb tego gatunku.
Bocja siatkowana jest rybą stadną, która tworzy bardzo wyraźną hierarchie społeczną. Dominujący osobnik ma najbardziej intensywne barwy (może to być zarówno samiec, jak i samica), podczas gdy u pozostałych członków stada można zaobserwować stopniowe blednięcie. Po wpuszczeniu nowej bocji do zbiornika często dochodzi do walki z dotychczasowym dominantem. W przypadku małej grupy 2-3 ryb, osobnik dominujący może zastraszyć pozostałe. W stosunku do innych gatunków umiarkowanie agresywna. Nie należy hodować jej wraz z rybami o weloniastych płetwach, gdyż lubi je podgryzać. Jest to gatunek bardzo energiczny i dociekliwy, który dużo pływa po całym akwarium i często kopie w podłożu. Najbardziej aktywna rankiem i wieczorem.
Wymagają przestronnego zbiornika o długości minimum 150 cm. Sceneria akwarium powinna składać się ze żwiru, skał, kamieni oraz korzeni. Decydując się na roślinność, należy wybierać tą o grubych i mocnych liściach. Zakamarki, jaskinie i groty stworzą osobnikom właściwe otoczenie. Woda powinna być dobrze natleniona i mieć umiarkowany przepływ. Jej temperatura to przedział 22-28°C, a właściwy odczyn powinien mieścić się w zakresie 6.0-7.5 pH. Gatunek charakteryzuje się energicznością, ma tendencje do wyskakiwania, dlatego warto zabezpieczać akwarium odpowiednią pokrywą.
Są rybami wszystkożernymi. W naturalnym środowisku odżywiają się owadami, mięczakami i małymi bezkręgowcami, urozmaicając dietę pokarmami roślinnymi. W akwarium przyjmują suchą karmę, mrożonki oraz żywe larwy owadów, a także surowe i gotowane warzywa. Ich przysmakiem są ślimaki.
Rozmnażanie:
Warunki rozmnażania w hodowlach domowych nie są znane. Brak informacji o sukcesach rozmnożenia gatunku w warunkach hobbystycznych.
Ciekawostki:
Potrafi wydawać ostre, krótkie dźwięki. Ryby żyją od 5 do 8 lat.
Świetne ryby. Kiedyś miałem grupkę w 72 l (przepraszam za to), ale oddałem. To co wyczyniały można porównać z akrobacjami cyrkowymi. Zjadają ślimaki, krewetki, ikrę, wypławki na szybie. Innymi rybami się nie interesowały. Teraz znowu je kupiłem i pływają w 500 l.